• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Miasteczko ruchu drogowego

Dodana: 03.06.2017 10:34

Jezdnie, ścieżki rowerowe i tor przeszkód dla jednośladów. A do tego m.in. przejazd kolejowy, specjalne oznakowanie i sygnalizacja świetlna. Tak wygląda białostockie miasteczko ruchu drogowego. Powstało ono przy ul. Stromej 16. Dziś (3 czerwca) zostało uroczyście otwarte.

Miasteczko ruchu drogowego znajduje się na Słonecznym Stoku przy Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Jego powierzchnia to ponad 4,9 tys. m2. Odzwierciedla ono rzeczywisty ruch uliczny. Powstały tam m.in. asfaltowe jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki. Jest także droga szutrowa, plac startowy i tor przeszkód dla rowerzystów.

Na terenie miasteczka wybudowano także mini przejazd kolejowy, na drogach zamontowano progi zwalniające. Zadbano o oznakowanie, oznaczenie stref zamieszkania czy przejścia dla pieszych. Jest wyspa kanalizująca ruch, śluza rowerowa, miejsce do ćwiczenia tzw. ósemek. Nie zabrakło także sygnalizacje świetlnej na skrzyżowaniu. Teren wyposażono w elementy małej architektury – ławki, kosze i stojaki rowerowe. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać zasady korzystania z miasteczka.

W trakcie realizacji tej inwestycji na Słonecznym Stoku zadbano także o zagospodarowanie terenu wokół miasteczka. Posadzono drzewa i krzewy, wykonano oświetlenie. Pomieszczenie do przechowywania rowerów w szkole zostało wyremontowane. Obok niego wybudowano podjazd. Koszt realizacji tej inwestycji to ok. 815,5 tys. zł.

– Miasteczko pomoże nauczyć dzieci i młodzież szkolną podstaw bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. To ważne, aby najmłodsi umieli prawidłowo poruszać się po drogach. Tym bardziej, że Białystok to coraz bardziej rowerowe miasto. Mamy już około 110 kilometrów ścieżek rowerowych, a miejskie jednoślady cieszą się dużą popularnością mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Potrzebę utworzenia takiego miejsca zgłaszali sami białostoczanie. Ta inwestycja to odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy zgłosili swój pomysł do II edycji Budżetu Obywatelskiego. Wtedy inne projekty zostały wytypowane do realizacji, a tę wpisano do budżetu miasta.

Kamila Busłowska

Do góry