• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Dodana: 07.09.2016 12:35

W piątek, 9 września, odbędzie się w Białymstoku XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W ten sposób utrwalana jest pamięć o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. Marsz jest żywym znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru organizowany jest od 16 lat. Tegoroczna uroczystość odbędzie się 9 września, zbiórka uczestników – przy Pomniku Katyńskim o godz. 10.00 (ul. Podleśna). Zostanie tam odegrany hymn państwowy, a błogosławieństwa uczestnikom marszu udzielą duchowni obrządków: katolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego. Później nastąpi przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 ulicami: Świętojańską, J. K. Branickiego, Piastowską. Tam o godz. 11.30 zostanie odprawiona msza św. celebrowana przez metropolitę białostockiego abp. Edwarda Ozorowskiego. Ostatnia część uroczystości odbędzie się przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, gdzie uczestnicy złożą wieńce i zapalą znicze. Zostanie także odczytany apel poległych, zakończony salwą honorową.

Naszym obowiązkiem jest podejmowanie działań, które spowodują, że pamięć o tych wydarzeniach i ludziach, którzy doświadczyli tych tragicznych losów, będzie żyła i łączyła kolejne pokolenia – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dlatego wpisujemy się w organizację marszu, dlatego tworzymy Muzeum Pamięci Sybiru. To trudne karty naszej pamięci, ale żaden naród nie może istnieć ani rozwijać się bez przywiązania do swej tradycji i swoich dziejów, niezależnie od tego, jak byłyby bolesne.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło „Nauczyciele polscy – zesłańcy Sybiru”. W spotkaniu bierze zawsze udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, jak również młodzież szkolna i harcerze. Co roku przyjeżdżają goście z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy i innych krajów. Organizatorami marszu są: Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru – Oddział Muzeum Wojska w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Marszowi towarzyszyć będą inne, ciekawe wydarzenia: wystawa plenerowa, przygotowana przez Wspólnotę Wnuków Sybiraków pt. „Ich przeżycia – nasza pamięć”, prezentowana na Placu Jana Pawła II oraz ekspozycja opowiadająca o losach zesłańców, którą można zwiedzić 8 września, w godz. 10.00–18.00 w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku. Ponadto 8 września o godz. 19.30, w Białostockim Ośrodku Kultury, odbędzie się recital Katy Carr śpiewającej o polskich bohaterach.

Uroczystości XVI Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru zorganizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku.

Anna Kowalska

Plakat XVI Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Plakat XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

rozmiar: 2.04 MB PDF pobierz

Program uroczystości

rozmiar: 452.85 KB PDF pobierz
Do góry