• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Linia kolejowa nr 6 – konsultacje

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapraszają do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przyszłości linii kolejowej nr 6 na odcinku: Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka (granica państwa).

Konsultacje organizowane są w ramach aktualizacji studium wykonalności dla projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 6 na odcinku Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka (granica państwa)”, w ramach projektu pn. „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”, realizowanej przez firmę Multiconsult Polska Sp. z o.o. na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Linia kolejowa nr 6 jest linią o znaczeniu międzynarodowym i państwowym. Linia ta od stacji Białystok do granicy z Białorusią jest jednotorowa i zelektryfikowana. Na odcinku od Zielonki do Białegostoku (od km 14,400 do km 177,305) jest częścią korytarza transportowego Morze Północne – Morze Bałtyckie, stanowiącego część sieci kompleksowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Na odcinku od km 178,500 do km 238,574, tj. na odcinku analizowanym w ramach niniejszego studium, linia kolejowa nr 6 nie należy do sieci bazowej TEN-T.

Linia ta – na odcinku od Białegostoku do miejsca włączenia nowo projektowanej łącznicy kolejowej między liniami kolejowymi nr 6 oraz 38 realizowanej w ramach projektu pn. „Budowa Północnej Obwodnicy Białegostoku” – będzie elementem ciągu komunikacyjnego Rail Baltica w zakresie powiązań regionalnych, międzyregionalnych i międzynarodowych.

Przedmiotem analiz jest przede wszystkim poprawa przepustowości linii, częstotliwości, skomunikowania, skrócenie czasu jazdy oraz punktualności realizowanych połączeń. W ramach opracowania zostały zdefiniowane warianty inwestycyjne, które zostały poddane analizom, m.in. społeczno-gospodarczym. Przebieg każdego z wariantów można przeanalizować na interaktywnej mapie zamieszczonej na stronie internetowej. Dla osób, które zechcą się wypowiedzieć w tej sprawie, przygotowano ankietę zamieszczoną na dole wskazanej strony. Odpowiedzi będą zbierane do 13 listopada 2023 r.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry