• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Likwidacja barier w szkołach

W tym roku szkoły podstawowe nr 2, 19 i 34 oraz Publiczne Gimnazjum nr 18 zostaną wyposażone w platformy dla osób niepełnosprawnych. Miasto ogłosiło przetargi na realizację tych inwestycji

Miasto Białystok ogłosiło trzy przetargi na realizację przedsięwzięć związanych z likwidacją barier architektonicznych w placówkach edukacyjnych. Pierwszy przetarg dotyczy opracowania projektów budowy i zasilania platform dla osób niepełnosprawnych oraz wykonania wszystkich prac z tym związanych przy trzech szkołach. Z takich platform będą mogli korzystać uczniowie szkół (nr 2, 19 i 34) z ul. Bohaterów Monte Cassino, Mieszka I i Pogodnej. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 27 czerwca. Wykonawca powinien opracować dokumentację projektową w ciągu trzydziestu dni, a zrealizować całą inwestycję – w sto dni od dnia podpisania umowy.

W ramach drugiego przetargu Miasto poszukuje wykonawcy, który zajmie się zaprojektowaniem i wybudowaniem pochylni i platformy w Publicznym Gimnazjum nr 18. Pochylnia z kostki brukowej umożliwi osobom na wózkach dostanie się do budynku przy ul. Magnoliowej. Wewnątrz szkoły, przy schodach, zostanie zamontowano platforma. Ułatwi ona niepełnosprawnym dzieciom dostęp do sal na wyższych piętrach. Wykonawcy, zainteresowani realizacją tej inwestycji, mogą swoje oferty składać do 17 czerwca. Przedsięwzięcie powinno zostać zrealizowane do połowy sierpnia.

Kolejny przetarg dotyczy budowy zewnętrznej windy przy Publicznym Gimnazjum nr 16 i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku. Ta inwestycja, przy ul. Sokólskiej, będzie wiązała się również ze zmianą położenia bocznego wejścia do budynku i przebudową schodów zewnętrznych. Dodatkowo teren przy dźwigu zostanie utwardzony. Do tego przetargu oferty można składać do 27 czerwca. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w ciągu 150 dni.

– Bariery architektoniczne w Białymstoku są systematycznie usuwane. Inwestycje miejskie są planowane w taki sposób, aby uwzględniały potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi zastępca prezydenta Adam Poliński. – Przy budowie nowych budynków publicznych pojawiają się elementy ułatwiające korzystanie z tych obiektów, takie jak np. podjazdy i windy.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowywane są też białostockie placówki edukacyjne i lokale wyborcze. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 11 przy ul. Poleskiej i Zespół Szkół nr 16 przy ul. Zwycięstwa zostały wyposażone w nowe windy dla osób niepełnosprawnych.

Kamila Busłowska

Do góry