• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Lekarze dusz w CLZ

Dodana: 24.02.2016 08:30

Kategorie: Aktualności Kultura

W piątek (26 lutego) w Centrum Ludwika Zamenhofa odbędzie się wernisaż prac autorstwa Przemka Kossakowskiego. Tematem przewodnim są portrety lekarzy, uzdrowicieli i kaznodziejów

Prace Przemka Kossakowskiego to rezultat jednej z najpiękniejszych jego podróży – podróży w głąb ludzkiej duszy i umysłu. Wystawa jest hołdem oddanym tym, którzy poprowadzili go przez świat, w którym nic nie dzieje się przez przypadek. Przez świat, w którym ludzie rozmawiają z duchami i w którym nic nie jest takie, jakie nam mogłoby się wydawać. Każdy obraz to portret uzdrowiciela, ale też pewna niezwykła historia. Niektóre z tych historii są zabawne, niektóre tajemnicze, a wspomnienie kilku do dziś wzbudza w samym autorze dreszcze.

Widziałem rzeczy, których natury nie pojmuję i których najprawdopodobniej nie zrozumiem nigdy. Dzisiaj, z perspektywy tych doświadczeń, mogę powiedzieć na pewno, że wiem na temat świata o wiele mniej, niż wydawało mi się, że wiem – mówi Przemek Kossakowski.

Jego przygoda rozpoczęła się w latach 2012-2013, kiedy tworzył cykl programów telewizyjnych zajmujących się zjawiskami związanymi z medycyną niekonwencjonalną. Przemierzając nie tylko Polskę, ale również Ukrainę, Rosję czy Bałkany natknął się na ludzi, którzy pragnęli uzdrawiać ciała i dusze innych. W swej podróży trafił również na tych, którzy twierdzili, że zostali uzdrowieni. Wśród napotkanych na swojej drodze ludzi autor trafiał na ludzi, dla których świat duchów jest tak samo realny jak świat materialny. Przemek Kossakowski był świadkiem sytuacji niecodziennych – egzorcyzmów, seansów hipnozy, zdejmowania i rzucania klątw.

Któregoś dnia, sam nie wiedząc czemu, wyciągnął sztalugę i namalował portret ojca Aleksandra, batiuszki spod Kijowa, który leczy ludzkie dusze maltretowane demonami nałogów. Potem malował kolejne portrety. Wszystkie obejrzeć będzie można na wystawie prezentowanej w Centrum Ludwika Zamenhofa do 26 marca 2016 r. Więcej informacji znajduje się na stronie Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Iza Wolińska

Do góry