• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Lawendowy park kieszonkowy

Dodana: 01.07.2024 13:19

W Białymstoku powstał park lawendowy. To czwarty wybudowany przez Miasto park kieszonkowy. Zajmuje powierzchnię ok. 1500 m2, a głównym akcentem roślinnym jest w nim lawenda.

Park lawendowy powstał przy ul. H. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki, na niewielkim, specjalnie zaprojektowanym obszarze. Dominuje w nim roślinność z kwiatami w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Główny akcent stanowi rabata lawendowa, która ma wabić owady zapylające.

– W parku zostały zachowane rosnące tu wcześniej drzewa, dzięki czemu nie brakuje  zacienionych miejsc. Zapraszam mieszkańców do korzystania z tej przestrzeni, mam nadzieję, że będzie się tu dobrze wypoczywało – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.  

Ścieżki zostały wytyczone w miejscu tych wcześniej wydeptanych. Są to alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostosowane do potrzeb osób z ruchową niepełnosprawnością. W pobliżu znajduje się sad z tablicami informacyjnymi pełniącymi funkcję edukacyjną. W nasadzenia zostały wkomponowane ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.

Pomysłodawczynią parku lawendowego była Joanna Misiuk – radna Rady Miasta Białystok, zaś inspiracją – postać Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która wraz z mamą prowadzi blog pod taką właśnie nazwą oraz walczy z chorobą.  

Inwestycja, wraz z roczną pielęgnacją zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W Białymstoku jest też park kieszonkowy przy ul. Parkowej, park deszczowy przy ul. Andersa i park botaniczny (motyli) przy ul. Transportowej.

Anna Kowalska

Do góry