• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Kulinarny szlak Białegostoku

Dodana: 01.08.2023 14:53

Od prawie dwóch lat w Białymstoku działa „Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku”. Dziś (1 sierpnia) Stowarzyszenie Dorzecze podsumowało ubiegłoroczną edycję. Restauracja Regiment otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku dla najlepszej restauracji tego szlaku kulinarnego.

W Restauracji Barley odbyło się uroczyste podsumowanie „Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku” – edycja 2022, zorganizowane przez Stowarzyszenie Dorzecze. W programie spotkania znalazły się m.in. prezentacje mini serialu „Podróż Sentymentalna” oraz książki A. Fiedoruka i A. Lechowskiego „Kuchnia Dawnego Białegostoku”.

Publikacja jest dopełnieniem opracowanego w 2021 roku „Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku”. Autorzy przedstawiają w niej kulinarny klimat Białegostoku lat międzywojennych, umieszczony w kontekście najważniejszych wydarzeń po odzyskaniu niepodległości i w trakcie rozwoju miasta. Obok kuchni zaprezentowana została także białostocka gastronomia: Ritz, Akwarium, Savoy, Sielanka, Raj. Swoje miejsce znalazły też najciekawsze potrawy oraz dania kuchni mniejszości narodowych i etnicznych. Publikacja, a właściwie jej część o kuchni żydowskiej, powiększona jest o tematykę związaną z sytuacją w Białostockim Getcie w latach 1941-1943. Do książki dołączono płytę z serialem „Podróż Sentymentalna”. Miasto Białystok wsparło finansowo jej wydanie. Promocja publikacji odbędzie się w dniach 12-15 sierpnia podczas „Dni Kulinarnego Szlaku”.

Organizatorami i twórcami szlaku, odpowiedzialnymi za jego merytoryczne opracowanie i wdrożenie koncepcji, są Andrzej Fiedoruk i Andrzej Lechowski. Pomysł został zrealizowany przez Stowarzyszenie Dorzecze, a sfinansowany przez Miasto. Na szlaku znajduje się ok. 20 obiektów, ich listę można znaleźć na stronie „Białostockie szlaki”.

– Istnienie takiego szlaku wzbogaca ofertę turystyczną Białegostoku, a także przyczynia się do promocji miasta, które słynie z dobrego, regionalnego jedzenia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zależy nam na ocaleniu potraw i produktów znanych u nas w dawnych czasach.

Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki wręczył Restauracji Regiment nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku dla najlepszej restauracji „Kulinarnego Szlaku Dawnego Białegostoku”. W wydarzeniu wziął także udział m.in. zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Restauracja Regiment znajduje się w dawnym budynku – pozostałości po carskich koszarach, gdzie mieści się Hotel Traugutta 3. Po odzyskaniu niepodległości działało w nim kasyno oficerskie 42. Pułku Piechoty. Nie powinno więc dziwić, że właściciele postanowili kontynuować tradycje kulinarne dawnego Białegostoku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry