• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Kresy Wschodnie – wystawa

Dodana: 12.07.2018 14:29

W Białymstoku została otwarta wystawa plenerowa „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”, przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru. Jest to kolejne przedsięwzięcie w ramach miejskiej inicjatywy „Niepodległa 2018”.

Otwarcie wystawy „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej” odbyło się w środę (11 lipca) na Rynku Kościuszki. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka z epoki grana na żywo i oprowadzanie kuratorskie połączone z rekonstrukcją historyczną. Wystawa ukazuje kształtowanie się polskiej administracji, życia społecznego i gospodarczego na dawnych ziemiach kresowych II Rzeczypospolitej.

Na wielkoformatowych wydrukach białostoczanie mogą oglądać realnej wielkości zaaranżowane pomieszczenia i fasady budynków charakterystycznych dla tego okresu. To archiwalne fotografie z architekturą i społeczeństwem wsi, miast i dworów. Ekspozycja zachęca do aktywnego uczestniczenia w niej, np. poprzez czytanie reprintu gazety z okresu międzywojennego w zaaranżowanym pokoju miejskim, czy spoczęcie na skromnym stołku w wiejskiej chacie.

Wystawie „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej” towarzyszy katalog w formie albumu. Znajdują się tam m.in. zdjęcia i pocztówki z kolekcji Muzeum Pamięci Sybiru ilustrujące proces budowania niepodległości na Kresach Wschodnich.

Czytelnik przenosi się do historycznej kresowej rzeczywistości uwiecznionej na kartach pocztowych i fotografiach. Co więcej – dzięki publikacji każdy z nas może porównać ciasne wnętrze chaty poleskiego chłopa z przestronnym dworskim salonem, przekonać się, jak wyglądały zabudowania osad wojskowych, zajrzeć do kamieniczek miast i miasteczek kresowych. Z radością i zaciekawieniem przemierzam ulice Brześcia, Pińska, Stanisławowa, zasiadam wraz z Marią Rodziewiczówną przed dworem w Hruszowej. Zachęcam wszystkich do tej wyprawy poprzez wsie, dwory i miasta sprzed stu lat – napisał we wstępie do katalogu prezydent Tadeusz Truskolaski.

Otwarciu wystawy towarzyszyła internetowa premiera pierwszego odcinka filmu z serii „Kresy w przedmiotach zaklęte”. Jest on dostępny m.in. na stronie www.kresyzaklete.wordpress.com.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało także zajęcia dla dzieci i młodzieży związane w wystawą (12-24 lipca) oraz weekendowe oprowadzanie po wystawie (14-15 i 21-22 lipca, w godz. 10.00-14.00), połączone z odczytywaniem fragmentów wspomnień Zesłańców – Kresowiaków.

Anna Kowalska

Do góry