• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Konsultacje na osiedlu Bema – etap II

Dodana: 18.10.2016 14:53

Późnym poniedziałkowym (17.10.) popołudniem w Szkole Podstawowej nr 34 odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla Bema z przedstawicielami Urzędu Miejskiego. Przedstawiono na nim wyniki analizy ankiet wypełnionych podczas odbywających się kilka tygodni temu konsultacji oraz zaprezentowano koncepcję projektową

„Razem zmieniajmy osiedle Bema” – pod takim hasłem odbyły się czerwcowe konsultacje dotyczące zagospodarowania terenów zielonych części osiedla Bema. Do mieszkańców tego rejonu miasta skierowano wówczas ankietę. Wypełniając ją mogli podpowiedzieć projektantom, jakie są ich oczekiwania i potrzeby dotyczące urządzenia poszczególnych stref wypoczynkowo-rekreacyjnych.

Podczas spotkania przedstawiono zgromadzonym wyniki ankiety oraz zaprezentowano wstępny projekt zagospodarowania poszczególnych stref zielonych. Mieszkańcy mogli porozmawiać z obecnym podczas konsultacji zastępcą prezydenta Białegostoku Adamem Polińskim oraz autorką projektu, pracownikiem Departamentu Urbanistyki UM Olgą Lewandowską-Szelągowską. Był to czas na zgłoszenie uwag i wyrażenie opinii.

– Cieszę się, że tak chętnie uczestniczą Państwo w procesie tworzenia nowych terenów zielonych na osiedlu Bema – powiedział zastępca prezydenta Adam Poliński. – Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok do tego, żeby w przyszłości powstała w tej okolicy wygodna i przyjazna przestrzeń.

Mieszkańcy osiedla Bema wypełnili 301 ankiet – kobiety 193, mężczyźni 108. Większość wskazała, że jest niezadowolona z miejsc wypoczynku obecnie oferowanych w okolicy. Ankietowani mogli wskazać, jakie typy wyposażenia widzieliby w danej strefie zielonej. To na podstawie ich głosów Olga Lewandowska-Szelągowska stworzyła wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Po zapoznaniu się z projektem rozmawiano o kolejnych etapach jego realizacji.

Z ankiety wynikało, że bardzo ważne dla mieszkańców jest wyposażenie ich osiedla w elementy takie jak oświetlenie, kosze na śmieci czy ławki z oparciami, które będą komfortowe dla osób starszych. Pojawił się głos postulujący zachowanie i odnowienie dwóch starych boisk położonych przy dawnym żłobku. Projektantka wytłumaczyła zasadność wykorzystania pewnych rozwiązań oraz powody odrzucenia innych. Urozmaicona, skierowana do różnorodnych grup wiekowych propozycja spodobała się zdecydowanej większości obecnych mieszkańców osiedla.

Agnieszka Dworańczyk

Do góry