Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Konferencja o literackim Podlasiu kobiet

Dodana: 07.09.2021 10:44

W poniedziałek (13 września) w Białymstoku zostanie zorganizowana Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Literackie Podlasie kobiet – autorki, bohaterki, czytelniczki”. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 30-lecia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Konferencja (w godz. 9.00-18.00) będzie poświęcona literackiemu Podlasiu kobiet. W tak określonym przedmiocie badań spotykają się dwa specyficzne doświadczenia: kobiecość i lokalność, w tym przypadku podlaska. Refleksji poddane zostaną między innymi kobiety jako patronki białowieskiej przyrody i przestrzeni publicznej w XXI wieku, twórczość Elżbiety Michalskiej, Piotra Nesterowicza, Krzysztofa Gedroycia, Joanny Siedleckiej, Melanii Burzyńskiej, Agnieszki Suchowierskiej, Marty Guśniowskiej, Miry Łukszy. Uczestnicy przyjrzą się kobietom-autorkom, ale też bohaterkom literatury. Będą rozważać ich społeczne awanse, migracje (zwłaszcza wieś-miasto), rolę w przestrzeni publicznej i intymnej.  

Sesja będzie miała charakter hybrydowy – referatów można wysłuchać na żywo bądź online. Prelegenci będą wypowiadać się na Uniwersytecie w Białymstoku (Wydział Filologiczny), na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1, w sali nr 48 (parter). Wstęp jest wolny. Link do obrad, meeting ID: 946 5935 6996, passcode: 0R95Ld.

Konferencja jest kolejnym przedsięwzięciem stanowiącym efekt współpracy Zespołu Badań Regionalnych, Zakładu Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku i została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Przypominamy, że Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom. Są dwie kategorie: najlepsza książka roku oraz najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Plakat informacyjny

rozmiar: 11,22 MB PDF pobierz
Do góry