• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Kolejny etap remontu zabytkowego budynku VI LO

Dodana: 09.02.2024 13:28

Trwa odnawianie zabytkowego budynku VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Prace remontowe zostały podzielone na sześć etapów. Pierwszy etap zakończył się w ubiegłym roku i już trwają prace nad przeprowadzeniem drugiego i trzeciego etapu.

VI Liceum Ogólnokształcące mieści się przy ul. Warszawskiej 8 w pięknym, zabytkowym budynku. W 2021 roku Miasto rozpoczęło w nim remont, który został podzielony na sześć etapów. Pierwszy etap zakończył się w ubiegłym roku i dotyczył części skrzydła zachodniego, a jego koszt wyniósł 5 403 233,59 zł.

W najbliższych miesiącach planowane jest ogłoszenie przetargu, a następnie rozpoczęcie robót w zakresie drugiego i trzeciego etapu.

 – Zgodnie z planem przechodzimy do realizacji kolejnego etapu remontu budynku. Od początku naszym celem jest przywrócenie dobrego stanu temu zabytkowi oraz odnowienie go w sposób poprawiający komfort nauki uczniom i pracownikom tej szkoły – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

 Etap drugi obejmuje część skrzydła północno-zachodniego, zbudowanego w 1904 r. i powiązanego konstrukcyjnie z korpusem głównym obiektu. Skrzydło jest połączone łącznikiem z przejazdem bramowym w parterze i z kamienicą „Dom Nauczyciela”, która stanowi trzeci etap inwestycji. Kamienica, zbudowana ok. 1900 r., jest budynkiem jednostronnie przybudowanym do pozostałej części zabudowań VI LO, tworząc krótką pierzeję ul. Warszawskiej.

 Zakres prac drugiego i trzeciego etapu remontu to przebudowa dachu, wymiana okien oraz wykonanie elewacji i innych robót zabezpieczających budynek. Koszt oszacowano na ponad 11 mln zł. Na realizację etapu drugiego Miasto Białystok otrzymało dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 3,5 mln zł. Planowany termin zakończenia tych prac to 2025 r.

Magdalena Gajewska

Do góry