• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Kampania Informacyjna – System Dokumenty Zastrzeżone

Dodana: 15.12.2015 14:06

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj, zastrzeż je w banku. Zapoznaj się z kampanią informacyjną Systemu Dokumenty Zastrzeżone. W systemie uczestniczą niemal wszystkie polskie banki oraz szereg innych firm i instytucji

Celem kampanii informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy też kradzieży.

Należy pamiętać, że wobec nasilających się prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości, samo zgłoszenie utraty dokumentów na Policji czy w Urzędzie już nie wystarcza. Każdy, kto zgubił dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony, powinien jak najszybciej, dla własnego bezpieczeństwa oraz ochrony swojego mienia, zgłosić to w swoim banku. Jeżeli ktoś nie posiada rachunku bankowego, to powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich osób (aktualna lista znajduje się na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl).

System Dokumenty Zastrzeżone to jedyna w Polsce ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości. W Centralnej Bazie Danych Systemu zgromadzonych jest ponad 850 tys. informacji o utraconych dokumentach. Informacja wskazująca na to, że dokument znajduje się w tej bazie, a tym samym powinien być wyeliminowany z obrotu, szybko pojawia się we wszystkich placówkach bankowych i u innych podmiotów uczestniczących w Systemie.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

  • Natychmiast zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone,
  • powiadomić Policję (w przypadku, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży),
  • w gminie lub placówce konsularnej wyrobić nowy dokument.

Gdzie zastrzegać?

  • W dowolnej placówce swojego banku,
  • jeżeli ktoś nie posiada rachunku bankowego, powinien udać się do dowolnego banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów.

Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?

  • Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty?

Codziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są m.in. do:

  • wyłudzenia pożyczki,
  • wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,
  • kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów,
  • zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl.

Plakat - system Dokumenty Zastrzeżone

rozmiar: 1.65 MB PDF pobierz

Ulotka - system Dokumenty Zastrzeżone

rozmiar: 382.37 KB PDF pobierz
Do góry