• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jubileusz Związku Sybiraków

Dodana: 21.06.2023 14:52

W tym roku przypada 95. rocznica powstania Związku Sybiraków. Białystok pamięta. Dziś (21 czerwca) w Muzeum Pamięci Sybiru odbyło się uroczyste spotkanie rocznicowe.

Gośćmi honorowymi spotkania byli Sybiracy – z prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków Kordianem Borejką na czele. Zaproszeni zostali także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz duchowieństwa. W ramach spotkania złożono kwiaty pod pomnikiem Matki Sybiraczki, odbyła się także prezentacja najnowszego numeru czasopisma „Zesłaniec” – periodyku wydawanego od 2022 roku przez Muzeum Pamięci Sybiru. Tematem przewodnim numeru jest 95-lecie Związku Sybiraków.

– Mija 95 lat od utworzenia Związku Sybiraków. Siedemnaście z nich to lata naszej współpracy. W tym czasie wspólnie dokonaliśmy najważniejszego – powołaliśmy Muzeum Pamięci Sybiru wypełnione Waszymi pamiątkami. To Wy i Wasze wspomnienia jesteście jego sercem i gwarantem, że pamięć o Sybirze będzie trwała. Dziękuję, że ciągle możemy korzystać z Waszej wiedzy, doświadczeń, że chętnie się nimi dzielicie, szczególnie z tymi najmłodszymi – zwrócił się do Sybiraków prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W uroczystym spotkaniu w imieniu prezydenta uczestniczył jego zastępca Przemysław Tuchliński, który także złożył kwiaty przy Pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka.

Związek Sybiraków jest organizacją zrzeszającą byłych zesłańców. Powstał w 1928 roku. Podczas zjazdu 1 lipca 1928 nadano godność członków honorowych związku jednogłośnie Józefowi Piłsudskiemu, Benedyktowi Dybowskiemu i Wacławowi Sieroszewskiemu. Do głównych celów związku należy upamiętnianie losów zesłańców polskich i opieka nad ich grobami, ale także niesienie pomocy swoim członkom oraz Polakom zamieszkałym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, szczególnie przebywającym na terenie byłego ZSRR oraz przeciwstawianie się wszelkim przejawom totalitaryzmu, nietolerancji, będących zagrożeniem wolności człowieka i jego godności.

Anna Kowalska

Do góry