• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Józef Marjański bohater Bitwy Białostockiej

Dodana: 11.08.2016 11:47

Majorowi Józefowi Bronisławowi Marjańskiemu, 28-letniemu oficerowi i bohaterowi bitwy o Białystok, Muzeum Wojska w Białymstoku poświęca album i wystawę. Jego historię mieszkańcy poznają podczas rekonstrukcji Bitwy Białostockiej, 21 sierpnia o godz. 13.00, na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej

W ramach obchodów 96. rocznicy bitwy o Białystok Muzeum Wojska przygotowało wystawę plenerową o Józefie Marjańskim. Od 12 sierpnia będzie można ją oglądać na skwerze przy Muzeum Wojska w Białymstoku. Z tej okazji przygotowano też specjalne wydawnictwo albumowe pt. „Najdzielniejszy z dzielnych. Mjr Józef Bronisław Marjański 1892-1920”. Album zawiera kilkadziesiąt niepublikowanych dotąd nigdzie zdjęć i dokumentów z jego służby wojskowej w Legionach Polskich i Wojsku Polskim z lat 1918-1920. Całość opatrzona została kilkunastostronicową biografią bohatera.

Zwieńczeniem tych obchodów jest rekonstrukcja jednego z epizodów bojowych bitwy, która odbędzie się 21 sierpnia 2016 r. o godzinie 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Tego dnia mieszkańcy będą mogli poznać historię jednego z największych bohaterów tej bitwy. 96 lat temu w tym miejscu, w trakcie walk ulicznych zginął Józef Marjański, oficer i dowódca I batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów. Jego imieniem nazwane zostały potem ulice w Radomiu i Białymstoku.

W wydarzeniu weźmie udział prawie 140 rekonstruktorów z oryginalnym umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem z tego okresu. Jedną z atrakcji będzie również przelot nad miastem oryginalnego dwupłatowca z okresu I wojny światowej. Odtworzone zostaną walki uliczne tj. starcie kolumny bolszewickiej piechoty maszerującej ul. Warszawską z grupą polskich legionistów, dojdzie do walki ogniowej, a następnie do starcia wręcz, w którym stroną zwycięską będą Polacy.

Jako władze miasta staramy się aktywnie przypominać ludzi i zdarzenia z przeszłości Białegostoku. W ten sposób chcemy budować tożsamość białostoczan. Kolejnym takim działaniem jest właśnie rekonstrukcja Bitwy Białostockiej, która w atrakcyjnej formie pokaże ważne zdarzenie z dziejów miasta – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Bitwa Białostocka została stoczona 22 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Akcja militarna przeprowadzona w naszym mieście zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku.

Katarzyna Ramotowska
Baner Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej

Do góry