• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jednostka straży pożarnej przy Plażowej

Dodana: 28.10.2022 14:50

Dziś (piątek, 28 października) rozpoczęła się budowa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Plażowej w Białymstoku. To ważna inwestycja, ze względu na lokalizację bardzo potrzebna w tej części miasta. W inauguracji budowy wziął udział zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Inwestycja Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku została zainicjowana we wrześniu 2022 roku, kiedy Komendant Miejski PSP w Białymstoku bryg. Wojciech Łapiński podpisał umowę z wykonawcą, firmą MIKABO. Wcześniej straż zwróciła się do prezydenta Białegostoku o pozyskanie z zasobów Miasta działki pod budowę nowej siedziby posterunku. W 2017 roku prezydent, działający jako starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na rzecz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku w odniesieniu do nieruchomości (należącej już wówczas do Skarbu Państwa) przy ulicy Plażowej.

Nowa jednostka, która powstanie w tym miejscu, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i zapewni optymalne rozmieszczenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, które gwarantują najkrótszy czas interwencji.

– To bardzo ważne, że w tym rejonie Białegostoku powstaje jednostka straży pożarnej, zwiększy to bezpieczeństwo pożarowe białostoczan. Nowoczesna jednostka to jednocześnie też lepsze warunki pracy strażaków, to jest również ważne – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk. – Chcę podkreślić, że teren, na którym rozpoczęto budowę, pierwotnie należał do Miasta Białystok, a cały proces lokalizacji w tym miejscu rozpoczął się od uchwały Rady Miasta.    

Nowy budynek będzie miał częściowo dwie, a częściowo jedną kondygnację. Będzie niepodpiwniczony. Konstrukcja będzie murowana, ze stropami żelbetowymi, z płaskimi dachami oraz stolarką okienną PCV. Teren wokół nowej jednostki zostanie zagospodarowany. Powstanie też mur oporowy w celu zabezpieczenia sąsiednich działek.

Pierwszy etap prac ma kosztować ok. 2,9 mln zł. Środki pochodzą z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025”. Kolejne etapy tej inwestycji będą uzależnione od posiadanych środków finansowych. Planowany okres realizacji przedsięwzięcia to lata 2022-2025.

Agnieszka Błachowska

Do góry