• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Jak działają białostockie placówki

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom Pod Modrzewiem” i Międzypokoleniowy Klub Aktywne Starosielce – to placówki, które odwiedził prezydent Tadeusz Truskolaski. Spotkał się z ich podopiecznymi – dziećmi, młodzieżą i seniorami. 

W Białymstoku przy ul. Witosa 15B ma swoja siedzibę Oddział Białostocki Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Jest to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz uatrakcyjnienia edukacji i wychowania oraz animacji społeczno-kulturalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie KLANZA prowadzi zajęcia dla 40 uczniów oraz dla grupy seniorów. Poprzez zabawę, taniec, ruchu i muzykę, każdy z uczestników może odkryć i rozwijać swój potencjał twórczy. Działa tu amatorska grupa teatralna i pracownia ceramiczna. Piec ceramiczny i meble do pracowni zostały zakupione przy wsparciu finansowym Miasta Białystok. Stowarzyszenie prowadzi też Liceum Ogólnokształcące, w którym stosuje się autorską metodę organizacji procesu edukacyjnego, tj. metodę KLANZY. Młodzież ma tu możliwość pełnego i wszechstronnego rozwoju osobowości.

V Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku również nastawione jest na rozwój swoich uczniów, których jest prawie 800. W ostatnich latach przeprowadzono tam szereg inwestycji, a największą z nich była budowa hali gimnastycznej, która kosztowała blisko 13 mln zł. Dzięki tej inwestycji uczniowie mogą w komfortowych warunkach uprawiać sport.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom Pod Modrzewiem” przy ul. Św. A. Boboli 5 zajmuje się dziećmi, którymi z różnych powodów nie może wychowywać rodzina biologiczna. Istnieje od 2016 r., a obecnie ma pod opieką 15 wychowanków w wieku od 11 do 20 lat. Nad ich wychowaniem i bezpieczeństwem czuwa 6 wychowawców, pedagog, psycholog i pracownik socjalny oraz koordynator zarządzający domem.

Międzypokoleniowy Klub Aktywne Starosielce jest prowadzony przez Stowarzyszenie Starosielce. Mieści się przy ul. Klepackiej 11 w Białymstoku. Zrzesza około 100 osób w różnym wieku. Klubowicze są w wieku od 2 do 92 lat.  Organizowane są tam festyny, zabawy i potańcówki. Na co dzień uczestnicy korzystają też z zajęć takich jak gimnastyka, Nordic walking, nauka rękodzieła.

Magdalena Gajewska

Do góry