• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Inny Wymiar coraz bliżej

Dodana: 10.08.2016 12:33

Kategorie: Aktualności BOK Kultura

Cztery dni, ponad trzydzieści wydarzeń i dwustu artystów z kilku krajów – tak będzie wyglądał białostocki Inny Wymiar. Festiwal rozpocznie się 1 września i zakończy tegoroczny Wschód Kultury

W tym roku Inny Wymiar odbędzie się między 1 a 4 września w stolicy Podlasia. Każda edycja festiwalu poświęcona jest innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu. Do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini i Żydzi. Tym razem nie została wyróżniona jedna społeczność – przybliżone zostaną różne narodowości, związane z historią naszego miasta.

– W pierwszych dniach września warto odwiedzić nasze miasto i wybrać się na festiwal Inny Wymiar. To będą niezwykłe dni pełne atrakcji, mieszkańcy mogą wziąć udział w ponad trzydziestu wydarzeniach. W programie nie zabraknie koncertów, wystaw, spektakli, warsztatów i pokazów mody – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Do Białegostoku przyjedzie ponad dwustu artystów z siedmiu krajów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej i Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Inny Wymiar Muzyki to m.in.: koncerty Asian Dub Foundation i Neozbiljni Pesimisti, zespołu Dagadana i muzyków z Chin, Ukrainy oraz Polski, koncert oratoryjny „Różne języki – jedna muzyka”, koncert Nino Katamadze, okrzykniętej gruzińską „Janis Joplin”, „Duality” Katarzyny Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego na marimbę i wibrafon oraz żydowskie pieśni miłosne w wykonaniu Oli Bilińskiej.

W ramach Innego Wymiaru Sztuki Galeria Arsenał pokaże aż cztery wystawy: „Kości się przemieszały” Nikity Kadana, „O marionetkach i ludziach” Cipriana Muresana, „Praktyki podporządkowania” Sergeya Shabohina oraz „Przezwyciężając chaos” Sergeya Kiryuschenko, Maxima Tyminko, Alexeia Luneva i Andreia Savitsky'ego. Inny Wymiar Teatru to premiery Teatru Papahema, Teatru Latarnia i Fundacji Klepisko, monodram „Ksenia” Teatru Czrevo, a także czytanie performatywne dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera. Z kolei Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów na Kino Sąsiedzi, czyli film „Ludzie bez jutra” z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego i Sebastiana Wypycha oraz „Hollywood nad Dnieprem” w reżyserii Olega Chorny'ego. W programie znajdzie się także Inny Wymiar Mody i Inny Wymiar Społeczności.

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku jest realizowane po raz czwarty.

W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów. W tych miastach odbędzie się łącznie ok. 140 wydarzeń kulturalnych.

Więcej informacji o Wschodzie Kultury można znaleźć na stronie www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury.

Kamila Busłowska
Logotyp Wschód Kultury

Do góry