• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Hołd ofiarom deportacji na Sybir

Dodana: 13.02.2023 10:36

W 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir białostoczanie oddali hołd ofiarom represji. Główne uroczystości w Białymstoku odbyły się 10 lutego pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka. Nie zabrakło także „Światła Pamięci” i Biegu Pamięci Sybiru, w którym wzięło udział ponad 800 osób.

W ramach upamiętnienia kolejnej rocznicy pierwszej masowej deportacji obywatelski polskich w głąb Związku Sowieckiego w Białymstoku zrealizowano specjalne wydarzenia. W piątek (10 lutego) o godz. 12.00 odbyła się uroczystość pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym, posłowie, mieszkańcy.

Po południu zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński zapalił znicz przy Dworcu Fabrycznym, w miejscu, z którego odjeżdżały transporty Polaków deportowanych na Wschód. Następnie przy Muzeum Pamięci Sybiru zostało uroczyście zapalone symboliczne „Światło Pamięci”. Znicze rozświetliły tory kolejowe niknące we wnętrzu muzeum.

W sobotę (11 lutego) odbył się 5. Bieg Pamięci Sybiru w Lesie Turczyńskim. Wzięło w nim udział ponad 800 osób. Tuż przed startem uczestnicy imprezy uczcili minutą ciszy zmarłego 8 lutego Tadeusza Chwiedzia, Sybiraka, wieloletniego prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków oraz prezesa Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku. W lesie, na 5-kilometrowej trasie, czekały na biegaczy aranżacje przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz instalacja artystyczna „Ślad Pamięciowy” autorstwa prof. Izabeli Łapińskiej.

Białostocki bieg ukończyło 268 kobiet i 549 mężczyzn. Najlepsze wyniki wśród mężczyzn osiągnęli: Andrzej Leończuk (17:50), Marek Olszyński (18:01) i Pavel Kulesh (18:20). Wśród kobiet najszybciej na metę przybiegły: Volha Kolb (21:40), Agnieszka Oksztul (22:56) i Joanna Cieśluk-Rusiłowicz (23:28).

Bieg Pamięci Sybiru jest inicjatywą realizowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru i Fundację Białystok Biega. Już na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w Polsce oraz w środowiskach polonijnych poza granicami kraju. Nowością tegorocznej edycji jest bieg we Wrocławiu (18 lutego). Do 28 lutego uczestnicy mogą wziąć także udział w biegu wirtualnym.

W następnym tygodniu (16 lutego) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Albinem Głowackim wokół książki pt. „W tajdze i w stepie”. To najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Sybiru, która ukazała się w popularnonaukowej serii wydawniczej „SYBIR”. Prof. Albin Głowacki to wybitny znawca tematyki dotyczącej losów obywateli polskich na Wschodzie po 17 września 1939 r. We wspomnianej książce przedstawia proces decyzyjny oraz kolejne etapy działań władz sowieckich, których kulminacją były cztery masowe deportacje z lat 1940–1941. Spotkanie odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni – na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru i towarzyszyć mu będzie prezentacja archiwalnych zdjęć. Wstęp jest wolny.

Kamila Bogacewicz

Do góry