• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Gratulacje dla Lowlandersów

Drużyna Futbolu Amerykańskiego Lowlanders Białystok – zdobywca Mistrzostwa Polski w Futbolu Amerykańskim w sezonie 2023 – odebrała dziś (17 lipca) gratulacje od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Prezesowi klubu Piotrowi Morko prezydent wręczył pamiątkowy grawerton oraz list gratulacyjny.

Drużyna Lowlanders Białystok pokonując w Polish Bowl XVIII zespół Silesia Rebels Katowice obroniła tytuł mistrzowski i po raz trzeci w historii sięgnęła po najważniejsze trofeum w futbolu amerykańskim w Polsce. Mecz rozegrany na stadionie Polonii Warszawa 8 lipca z drużyną z Katowic zakończył się, po dramatycznej końcówce, wygraną białostoczan 38:35.

– Udział w finale i obrona tytułu mistrzowskiego to bez wątpienia duży sukces sportowy oraz potwierdzenie świetnej dyspozycji Klubu, czego świadectwem były występy w całym sezonie rozgrywkowym – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski podczas spotkania w Pałacyku Gościnnym. – Dziękuję za dostarczenie wielu emocji podczas widowisk sportowych z udziałem Lowlanders Białystok. Życzę wszystkim osobom związanym z Klubem sukcesów w życiu osobistym, jak również realizacji celów sportowych.

W 2018 roku Lowlanders Białystok sięgnęli po swój pierwszy tytuł mistrza Polski pokonując w Polish Bowl Wrocław Panthers 14:13. Cztery lata później, w 2022 roku wywalczyli mistrzostwo kraju wygrywając z Kraków Kings. W sobotę, 8 lipca 2023 roku, obronili tytuł mistrza Polski pokonując w Warszawie Silesia Rebels Katowice 38:35. Więcej złotych medali ma tylko Panthers Wrocław, który czterokrotnie wygrywał Polish Bowl.

Polish Bowl XVIII odbył się na stadionie warszawskiej Polonii. Najważniejszy mecz w polskim futbolu amerykańskim powrócił do stolicy po 10 latach. Pierwszy Polish Bowl rozegrany został w 2006 roku, gdy w Warszawie wygrali Warsaw Eagles i zostali pierwszymi, oficjalnymi mistrzami Polski. Od tego czasu mecze finałowe odbywały się w różnych miastach, w tym także w Białymstoku. W sezonach 2012 i 2013 Polish Bowl rozegrane zostały na Stadionie Narodowym w obecności 25 tysięcy osób. Wygrywając mecz 8 lipca Lowlanders wywalczyli trzecie mistrzostwo Polski i zrównali się liczbą mistrzowskich tytułów z Seahawks Gdynia i Warsaw Eagles, którzy także na swoich kontach mają po trzy triumfy.

Anna Kowalska

Do góry