• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Gołąbki, kibiny i placki ugotuje Okrasa

Dodana: 20.05.2016 14:56

Kategorie: Aktualności Promocja

Kulinarne popisy Karola Okrasy w Białymstoku – będziemy mogli podziwiać już w najbliższą sobotę, 21 maja o godz. 12.40 w TVP 1. W swoim autorskim programie „Okrasa łamie przepisy” znany kucharz pokaże, że białostocka kuchnia to mieszanka różnych kuchni narodów, które zamieszkiwały nasze miasto. Oprócz kulinarnych atrakcji, o atutach naszego miasta – w rozmowie z Karolem Okrasą – opowiadać będzie też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Karol Okrasa, który kilkanaście dni temu nagrywał swój program na Stadionie Miejskim i na tarasie Centrum Astoria przy Rynku Kościuszki oraz w Augustowie, tym razem przygotuje trzy dania inspirowane kuchnią Białegostoku. Pierwszą propozycją będą gołąbki z kiszonych liści kapusty z baraniną. Drugą – kibiny czyli pieczone pierożki z kruchego ciasta z wieprzowiną i rodzynkami. A trzecią propozycją będą pieczone na kamieniu placki ziemniaczane ze słodkim twarogiem i owocami.

„Okrasa łamie przepisy” to kolejny program, który pokazuje Białystok od smacznej, kulinarnej strony. Uważamy, że jest to świetna promocja naszego miasta. Dlatego angażujemy się w takie audycje, które w atrakcyjnej formie pokazują Białystok, jego mieszkańców oraz kulinarne atuty, którymi możemy się chwalić w Polsce – mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Jak wyjaśnia w programie Karol Okrasa, kuchnia białostocka jest niezwykle różnorodna. To mieszanka różnych kuchni etnicznych narodów, które zamieszkiwały to miasto. Podobno ziemniaki pojawiły się za sprawą rzemieślników z Niemiec sprowadzanych przez hetmana Jana Klemensa Branickiego. Niemcom prawdopodobnie zawdzięczamy też kiszkę ziemniaczaną. Z kolei babka ziemniaczana, popularne białysy (zwane też białostokerami czy kuchenami) czyli pszenne bułeczki z cebulą i makiem oraz śledzie przyrządzane na słodko – to wpływ kuchni żydowskiej. Natomiast buza – czyli napój z kaszy jaglanej, ryżu, rodzynek, wanilii i drożdży podawany z chałwą – to pamiątka po bytności w Białymstoku Macedończyków. Kuchnię litewską reprezentują sękacz, kartacze i kindziuk. Liczne dania białostockie wywodzą się z kuchni tatarskiej i karaimskiej. Są to pierekaczewniki, kołduny czy kibiny czyli pierogi różnego kształtu, z różnych gatunków ciasta, faszerowane mięsem. Rosjanie władający miastem w czasach zaborów zostawili nam bliny gryczane i kwas chlebowy. A z kuchni białoruskiej pochodzi biały chłodnik oraz potrawy z kiszonych ogórków i kapusty.

Program „Okrasa łamie przepisy” to kolejna w ostatnich tygodniach telewizyjna audycja, w której uczestniczy miasto Białystok. Wcześniej Białystok prezentował się w programie „Ugotowani” w TVN.

Anna Kowalska

Do góry