Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Godzina dla Ziemi już w sobotę

Dodana: 26.03.2021 12:59

Iluminacje prawie trzydziestu białostockich budynków zgasną na jedną godzinę w sobotę (27 marca). Tego dnia o 20.30 wybije „Godzina dla Ziemi”.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do tej ogólnoświatowej akcji poprzez wyłączenie świateł we własnych domach, we wskazanym dniu i godzinie. W sobotę (27 marca) o godz. 20.30 zgasną iluminacje prawie 30 białostockich obiektów, m.in. Bramy Wielkiej Pałacu Branickich, ratusza oraz wielu kościołów i cerkwi.

Włączając się w akcję „Godzina dla Ziemi” białostoczanie pokazują, że losy Ziemi nie są im obojętne. Międzynarodowa inicjatywa polega na wyłączeniu świateł na jedną godzinę przez osoby prywatne, firmy, jak i władze miast, gdzie wygaszane są iluminacje najważniejszych budynków. Tym symbolicznym gestem ludzie na całym świecie dają sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem i jego negatywnymi skutkami dla funkcjonowania człowieka i środowiska.

Tegoroczna akcja, poza realizacją ogólnej edukacji środowiskowej, w każdym kraju skupia się na innym problemie ekologicznym. W Polsce jest ona prowadzona pod hasłem „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy”. Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza. Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji „Godzina dla Ziemi”. Więcej informacji znajduje się na stronie godzinadlaziemi.pl.

Organizatorem „Godziny dla Ziemi” jest WWF. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. Akcja od lat inspiruje do działania z przekazem, że warto walczyć o nasz dom – Ziemię.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry