• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Forum klimatyczne

Dodana: 10.05.2018 13:13

W Białymstoku rozpoczęło się dziś dwudniowe X Klimatyczne Forum Metropolitalne. Uczestnicy tego wydarzenia dyskutują o tym, jak uniknąć negatywnych skutków wynikających ze zmian klimatu.

W X Klimatycznym Forum w Białymstoku udział biorą reprezentanci miast członkowskich Unii Metropolii Polskich, liderzy Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu z miast metropolitalnych, naukowcy i specjaliści z zakresu adaptacji do zmian klimatu z instytucji samorządowych i Uniwersytetu w Białymstoku.

Miasta są terenami szczególnie wrażliwymi, w których koncentrują się najpilniejsze wyzwania współczesności – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Obecnie ludność polskich miast ocenia się na ponad 23 miliony osób, co stanowi ponad 60% populacji kraju – skala problemu jest duża. Wysoki poziom urbanizacji oznacza, że zmiany klimatu będą miały wpływ na dynamikę rozwoju miast i na kondycję ekonomiczną całych państw. Wpłyną także na jakość życia ich mieszkańców.

Klimatyczne Forum Metropolitalne w Białymstoku pt. „Adaptacja do zmian klimatu. Bioróżnorodność metropolii. Aspekty praktyczne.” jest dziesiątym z zaplanowanych jedenastu forów regionalnych, poświęconych adaptacji miast centralnych, gmin i powiatów obszarów metropolitalnych do zmian klimatycznych.

Klimatyczne Fora Metropolitalne są organizowane w ramach Projektu ADAPTCITY, realizowanego przez Unię Metropolii Polskich, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Miasto st. Warszawę i Region Stuttgart. Każde z tych spotkań jest profilowane tematycznie ze względu na problem adaptacyjny danego miasta centralnego i jego otoczenia.

W przypadku Białegostoku jednym z najważniejszych tematów jest gospodarowanie wodami opadowymi w obliczu coraz częstszych anomalii pogodowych oraz podejmowanie działań adaptacyjnych i kryzysowych. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego podczas forum podkreślają duże znaczenie zrównoważonego rozwoju, z uwzględnieniem działań miejskich na rzecz środowiska i ochrony bioróżnorodności.

Współorganizatorem forum jest Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Anna Kowalska

Do góry