• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Fontanny miejskie

Dodana: 29.04.2022 12:00

Początek sezonu wiosenno-letniego to znak, że w Białymstoku znów będą czynne fontanny miejskie oraz zdroje uliczne. Po raz pierwszy w tym roku zobaczymy je w najbliższą sobotę (30 kwietnia).

– To już tradycja - białostockie fontanny  co roku uruchamiamy w majowe święta. Wiem, że mieszkańcy czekają na ten moment, bo spacer z widokiem na spływającą z fontann wodę to duża przyjemność. To także atrakcja dla turystów i gości odwiedzających nasze miasto – zapewnia zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Na terenie Białegostoku znajduje się 13 fontann miejskich zlokalizowanych w następujących miejscach:

  • ul. Rynek Kościuszki,
  • Skwer Pawła Bogdana Adamowicza,
  • Park im. Jadwigi Dziekońskiej,
  • Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego,
  • dwie fontanny na terenie Dziedzińca Wstępnego Pałacu Branickich,
  • cztery fontanny na terenie Salonu Ogrodowego Pałacu Branickich,
  • Skwer Świętego Konstantyna Wielkiego,
  • Park Planty,
  • park kieszonkowy przy ul. Parkowej 23.

Ponadto na terenie miasta znajdują się 2 zdroje uliczne zlokalizowane na Rynku Kościuszki i na terenie wodnego placu zabaw dla dzieci w Parku Konstytucji 3 Maja.

Wszystkie te obiekty przed uruchomieniem przejdą niezbędne przeglądy konserwatorskie, które odbędą się do dnia 29 kwietnia br. Po zimie niecki fontann zostały oczyszczone i pokryte powłoką hydrofobową przed napełnieniem wodą. Przeprowadzono też prace naprawcze – uzupełnienie brakujących płytek, wymiana płytek pękniętych, elementów kamiennych, bortnic i uzupełnienie spoin między płytkami. Do eksploatacji przygotowano również instalacje oraz urządzenia wchodzące w skład fontann oraz zamontowano wodomierze, które zostały zdjęte na okres zimowy.

Po zimowej przerwie zostanie także uruchomiony wodny plac zabaw dla dzieci, który mieści się w Parku Konstytucji 3 Maja. To wciąż nowa atrakcja Białegostoku, bo obiekt ten został otwarty latem ubiegłego roku i szybko stał się ulubionym miejscem zabaw maluchów. Próbny rozruch wodnego placu odbędzie się w piątek, 29 kwietnia. W tym dniu zostanie odkręcony dopływ wody w studni wodomierzowej i będą sprawdzone urządzenia zabawowe do transportu, gromadzenia i spiętrzania wody. Urządzenia zabawowe z wykorzystaniem wody będą funkcjonowały od 1 maja do 31 października w godzinach 8.00-20.00.

Anna Kowalska

Do góry