• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

Dodana: 10.06.2024 13:25

Dwunasta edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku w dniach 22-25 sierpnia. Wydarzenie od 2013 roku organizowane jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

To już tradycja, że z festiwalem Inny Wymiar kończymy wakacje. Pod koniec sierpnia zapraszamy do barwnego, wielokulturowego Białegostoku na finał Wschodu Kultury. Program festiwalu jak zawsze będzie miał wielowymiarowy i wielowątkowy charakter. Polecamy szczególnie wystawę fotograficzną „Śladami Bułhaka", której autorzy latem 2023 roku ruszyli śladem „ojca polskiej fotografii", żeby – podobnie jak 100 lat temu Jan Bułhak – spojrzeć na miasto przez obiektyw aparatu analogowego. Ciekawie zapowiada się również muzyczny wymiar festiwalu z silną reprezentacją lokalnych artystów. Nie zabraknie także filmów, spektakli, spotkań, debat i warsztatów oraz tak lubianych przez białostoczan spacerów po mieście i familijnych działań w plenerze. Serdecznie zapraszam do Białegostoku na ten festiwalpowiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Anna Szafranowska w repertuarze tradycyjnych suwalskich pieśni śpiewanych „białym głosem”, Osoczniki z pieśniami z białoruskiego pogranicza, Mikromusic, MARMØ – przedstawiciela młodego pokolenia muzyki elektronicznej, który podbija serca kolejnych fanów, Maciejowa Kapela, Grubson, Marika, Skubas, Mir, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo plus, Szeptucha i Zazula.

Inny Wymiar Sztuki to także cztery wystawy: „Lniany ręcznik. Cykl fotografii dokumentalnych i publikacja drukowana o regionie Podlasia” – Dominika Koszowska, „Śladami Bułhaka” – Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno, Maciej Kupczyński, wystawa ilustratorki Marianny Oklejak, Via Transilvanica – wystawa plenerowa przygotowana przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą dwa filmy: „Las” w reżyserii Lidii Dudy i „Libertate” – reż. Tudor Giurgiu.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer architektoniczno-historyczny po osiedlu Mickiewicza z Andrzejem Kłopotowskim, panel dyskusyjny „Magiczne” Podlasie – odczarowana historia regionu, w którym udział wezmą Aneta Prymaka-Oniszk, Paulina Siegień, Tomasz Sulima, warsztaty dla dorosłych „Motanki”, warsztaty tworzenia biżuterii ze słomy, dyskusja o muzyce ludowej, plenerowe działania dla dzieci, spacer szlakiem dawnych białostockich nekropolii z Sebastianem Wichrem, „Mapa uczuć” – wielowątkowe wydarzenie w przestrzeni miejskiej.

Inny Wymiar Teatru to dwa spektakle: „Stopover Europe/ Przystanek Europa” – koprodukcja: Rekultur, Divadlo X10 i Laboratorium Teatru Społecznego, oraz propozycja dla dzieci – „Sokrates w piaskownicy” Teatru Małe Mi.

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry