• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ekologiczny Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Białegostoku

W sobotę, 22 czerwca, w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 6 Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku rozegrany zostanie Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Białegostoku. Uczestnicy zagrają w szachy stworzone z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Impreza odbędzie się w ramach Dni Miasta Białegostoku.

Szachowe zmagania rozpoczną się o godzinie 10.00 w CKZ nr 6 Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Grunwaldzkiej 18 w Białymstoku. Uczestnicy będą walczyć o Puchar Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

­– Serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu. Gra w szachy, jak wiadomo, uczy logicznego myślenia, opanowania, kształtuje umiejętność  przewidywania, a także zdolność koncentracji i analitycznego myślenia. Ten turniej będzie miał też dodatkowy walor edukacyjny, zwróci uwagę uczestników na kwestie związane z recyklingiem elektroodpadów – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Turniej skierowany jest do uczestników z czterech grup wiekowych: od przedszkolaków po dorosłych. Przewidziano cztery kategorie klasyfikacyjne – do lat 8, 12, 18 oraz Open. Zwycięzca każdej z kategorii otrzyma przepustkę do Wielkiego Międzymiastowego Ekologicznego Turnieju Szachowego, który odbędzie się w lutym 2025 roku. Laureaci otrzymają także medale z recyklingu elektrycznych śmieci. Do udziału w turnieju zgłosić się należy poprzez platformę internetową Chessmanager. Turniej sędziował będzie uprawniony arbiter, a całość zobaczymy w platformie ChessArbiter.

Idea EKOlogicznych Turniejów Szachowych powstała z połączenia królewskiej gry i elektrycznych śmieci. Używane do rozgrywek zestawy wykonane zostały z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, m.in. z kabli czy zmielonych elementów lodówek. Dlatego szachy z recyklingu to doskonały sposób na upowszechnianie wśród graczy  wiedzy na temat selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci.

Turniej potrwa do godziny 15.00. Zorganizowany zostanie w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Białystok, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Polska. Patronat nad wydarzeniem objął Podlaski Związek Szachowy.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska

9H5A6444.00_00_08_23.Still002.jpg

Do góry