• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dziewiąta Plaża Open

Dodana: 04.07.2023 12:07

Plaża Open to najdłużej rozgrywany cykl turniejów siatkówki plażowej w naszym kraju. W tym roku na kibiców w Białymstoku czekać będzie nie tylko rywalizacja w turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Polski, ale także mnóstwo atrakcji. Zapraszamy na Dojlidy w dniach 7-9 lipca.

Od 2015 roku na białostockiej plaży „Dojlidy” rozgrywane są zarówno turnieje cyklu Plaża Open, jak i zawody o randze międzynarodowej.

– Bardzo się cieszę, że co roku białostoczanie mogą podziwiać umiejętności najlepszych zawodników i zawodniczek siatkówki plażowej w Polsce. To także dobra promocja dla naszego miasta – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Kilka lat temu jako pierwsze na białostockiej plaży triumfowały wielokrotne medalistki mistrzostw świata i Europy w kategoriach młodzieżowych – Katarzyna Kociołek/Dorota Strąg. Z kolei wśród panów bezkonkurencyjni okazali się Adam Parcej i jeden z obecnych trenerów reprezentacji Polski w siatkówce plażowej – Mateusz Radojewski.

Przez wiele lat rozgrywania turniejów cyklu Plaża Open na białostockich „Dojlidach” swoje umiejętności mogli przedstawić reprezentanci Polski zarówno w halowej, jak i plażowej odmianie siatkówki plażowej – Magdalena Saad, Jakub Szałankiewicz, Martyna Wardak, Joanna Wiatr, Jakub Zdybek, Paweł Lewandowski, Aleksandra Wachowicz, a także multimedaliści Plaży Open Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak. Lista osób biorących udział w turniejach Plaży Open w Białymstoku jest imponująca.

Plaża Open i Białystok lubią tworzyć historię. To właśnie w stolicy Podlasia, w 2018 roku rozegrano w ramach Plaży Open pierwszy Puchar Polski w siatkówce plażowej, w którym triumfowali Piotr Janiak/Jędrzej Brożyniak, a także Kinga Legieta i Aleksandra Wachowicz. To właśnie w Białymstoku odbyły się niezapomniane mecze gwiazd, w których udział wzięli między innymi wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce halowej, a obecnie ambasador Plaży Open – Marcin Prus, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro – Monika Brzostek (dyrektor sportowa cyklu), Bartosz Gajda, Bartosz Marszałek – kierowca motorowodnej Formuły 1 czy Małgorzata Glinka, jedna z najlepszych siatkarek w historii Polski.

To właśnie w naszym mieście po raz pierwszy w historii w 2021 roku rozegrano National Championships of King of the Court. Pierwszymi „królami” plaży zostali – ikona siatkówki plażowej Mariusz Prudel oraz Miłosz Kruk – reprezentant Polski w siatkówce plażowej. Natomiast rok temu Białystok gościł w ramach turnieju z cyklu Beach Pro Tour Futures pary z całego świata.

Nad dojlidzkim zalewem rywalizowały pary z Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Grecji, Hiszpanii, Ekwadoru, Chin, Chile, Litwy, Ukrainy czy Niemiec. Polscy kibice mogli oklaskiwać zwycięstwo Jakuba Szałankiewicza i Mateusza Florczyka, z kolei wśród pań bezkonkurencyjne okazały się Amerykanki Emily Stockman i Megan Kraft. Szczelnie wypełnione trybuny na koniec turnieju odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego, a zagraniczni goście byli pod wrażeniem białostockiej imprezy.

– Rozmawiałam ze wszystkimi trzema parami, które przyjechały do Białegostoku ze Stanów Zjednoczonych. Każda z nich podkreślała bardzo wyraźnie, jak bardzo podoba im się u nas w kraju, w Białymstoku – powiedziała Aleksandra Wachowicz, brązowa medalistka turnieju Beach Pro Tour Futures Białystok 2022.

Już za kilka dni kibice będą mogli oglądać rywalizację zawodników oraz brać udział w licznych atrakcjach. W dniach 7-9 lipca w Białymstoku będzie się działo. Po raz kolejny na Dojlidach rządzić będzie siatkówka plażowa.

 – Atmosfera każdego białostockiego turnieju jest wyjątkowa ze względu na fantastyczną lokalizację. Zalew oraz otoczenie lasu sprawiają, że jest to idealne miejsce do rywalizacji na piasku – powiedział Jakub Szałankiewicz, obecnie trener młodych par w polskiej reprezentacji.

Program turnieju:

  • piątek (7 lipca) – w godz. 9.00–18.00 – eliminacje kobiet i mężczyzn,
  • sobota (8 lipca) – w godz. 9.00–19.00 – turniej główny kobiet i mężczyzn,
  • niedziela (9 lipca) – godz. 10.00 – 1/4 kobiet, 11.00 – 1/4 mężczyzn, 12.00 – 1/2 kobiet, 13.00 – 1/2 mężczyzn, 14.00 – mecz o III miejsce kobiet, 15.00 – mecz o III miejsce mężczyzn (TVP SPORT), 16.00 – finał kobiet (TVP SPORT), 17.00 – finał mężczyzn (TVP SPORT).

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry