• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dzień Rodziny w Białymstoku

Dodana: 07.06.2018 15:14

Środowiskowy Dom Samopomocy w Białymstoku obchodził dziś (7 czerwca) Dzień Rodziny. To placówka, która zapewnia naukę i opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizujących proces wspierająco-aktywizujący, wymagających pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Pomaga zwiększyć zaradność i samodzielność podopiecznych. Dom realizuje specjalistyczne usługi opiekuńcze, dysponuje 52 miejscami.

W czwartek, w ogrodzie przed Środowiskowym Domem Samopomocy, spotkali się zaproszeni goście, podopieczni, ich rodziny, opiekunowie. Spotkanie było okazją do integracji społecznej i rozmów, poszerzenia wiedzy na temat osób z zaburzeniami psychicznymi.

Praca, którą każdego dnia wspólnie wykonują tu opiekunowie i ich podopieczni, jest nieoceniona. Dzięki niej podopieczni uczą się samodzielności, zaradności, zdobywają wiedzę – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje m.in. zadania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, integrację społeczną i stabilizację zdrowia psychicznego. Zajęcia odbywają się indywidualnie oraz w kilkuosobowych grupach. Podopiecznie zdobywają m.in. umiejętności plastyczne, komputerowe, sportowe, korzystają z treningu kulinarnego.

Miasto Białystok wspiera osoby niepełnosprawne na wiele sposobów. Od kilku lat realizuje program mieszkalnictwa wspieranego i projekt „Asystent rodziny osoby niepełnosprawnej”. Na to drugie przedsięwzięcie od 2012 roku przeznaczono ponad 3,2 mln zł. Z usług asystentów skorzystało ok. 490 białostoczan. Pieniądze przekazywane są także na realizację usług wolontariackich dla osób niepełnosprawnych. W tym roku to wsparcie finansowane wyniosło 80 tys. zł. Dofinansowany jest także program „Trener Pracy” (w 2018 r. – 240 tys. zł).

Miasto finansuje także pomoc psychologiczno-terapeutyczną dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym oraz pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów. Programem pomocy psychologiczno-terapeutycznej objęto 136 rodzin. Dzięki temu korzystały one m.in. z konsultacji psychiatrycznych, psychologicznych, spotkań wspierających, psychoterapii. Ponadto uczniowie niepełnosprawni korzystają z zajęć rewalidacyjnych. W roku szkolnym 2017/2018 przyznano łącznie ponad 1,8 tys. godzin takich zajęć.

Kamila Bogacewicz

Do góry