• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych

Dodana: 01.03.2016 14:18

Białystok wraz z całą Polską uroczyście obchodził 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych – święto pamięci o bohaterach walk z sowiecką okupacją po II wojnie światowej

Uroczystości na Rynku Kościuszki rozpoczęły się o godz. 12. Udział w nich wzięli m.in. reprezentanci władz samorządowych, administracji rządowej, Instytutu Pamięci Narodowej, a także środowiska kombatanckie i służby mundurowe.

Prezydenta Miasta Białegostoku reprezentował jego zastępca Rafał Rudnicki. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że przywrócenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem władz samorządowych, dlatego też Miasto Białystok uczestniczy w licznych inicjatywach mających na celu uhonorowanie bohaterów polskiej niepodległości.

– To smutne, że aż 22 lata trzeba było czekać w wolnej Polsce na to, by upamiętniono Żołnierzy Wyklętych – powiedział Rafał Rudnicki. – Dziś nadrabiamy ten czas. W Białymstoku robimy wszystko, by pamięć o tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, trwała wiecznie, by pamiętały o nich kolejne pokolenia mieszkańców naszego miasta.

Z Rynku Kościuszki uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik AK przy ul. Kilińskiego. Kwiaty zostały złożone również pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (dawnej siedzibie NKWD i UB), na Cmentarzu Wojskowym i przy odsłoniętym w ubiegłym roku krzyżu przy ul. 11 Listopada, upamiętniającym ofiary ubeckich kaźni.

1 marca to rocznica stracenia dowódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Ostrowski, a także jego współpracowników. Aresztowani we wrześniu 1947 roku, po długotrwałym ubeckim śledztwie zostali zamordowani w roku 1951 strzałami w tył głowy w piwnicy mokotowskiego więzienia.

Za ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia uważa się Józefa Franczaka ps. Lalek, który ukrywał się aż do roku 1963. Zginął w zasadzce 21 października.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.

Tomasz Ćwikowski

Do góry