• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Drugi maja w Białymstoku

Dodana: 02.05.2024 13:57

Dziś (2 maja) w Białymstoku pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W samo południe na Rynku Kościuszki spotkali się mieszkańcy Białegostoku, władze miasta i województwa, radni, przedstawiciele wojska i kombatanci.

Uroczystość 2 maja rozpoczęła się o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. Białostoczanie wspólnie okazali swój szacunek i przywiązanie do barw narodowych. Podczas podnoszenia biało-czerwonej flagi na maszt przez żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego został odśpiewany hymn państwowy.

Białystok z okazji majowych świąt zdobią biało-czerwone, świąteczne dekoracje. Po uroczystości mieszkańcom rozdawano flagi narodowe. Przez ostatnie osiem lat Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozdał białostoczanom prawie 30 tysięcy flag, aby udekorowali swoje domy i balkony.

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione przez Sejm RP w styczniu 2004 r. Obchodzone jest 2 maja, a główną rolą tego święta jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.

2 maja Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił również Dniem Polonii i Polaków za Granicą „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”. MSZ szacuje, że za granicą żyje ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Tworzą oni wspólnotę połączoną wartościami, tradycją, historią i symboliką narodową.

Jutro (3 maja) w Białymstoku o godz. 12.30 odbędą się uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Trzeciego Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry