• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Dni Patronalne Białegostoku

Dodana: 19.09.2023 12:54

Białystok po raz ósmy będzie świętował Dni Patronalne Miasta. W tym roku w dniach 23–28 września. Program obchodów, uwzględniający między innymi msze, procesję, konferencję, prezentacje karty pocztowej, galę wręczenia „Michałów 2023” oraz koncert „Pieśni ciągle żywe”, pozwoli uczcić pamięć o bł. księdzu Michale Sopoćce.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki. Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

Tegoroczne Dni Patronalne rozpoczną się w sobotę (23 września) od konferencji naukowej „50-lecie obecności obrazu Jezusa Miłosiernego w Archikatedrze Białostockiej” w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 10.00-15.00. W niedzielę (24 września) o godz. 16.30 rozpocznie się Pielgrzymowanie Szlakiem ks. Michała Sopoćki w Kaplicy Sióstr Miłosierdzia Bożego przy ul. Poleskiej 42. Następnie o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Pieśni ciągle żywe” w kinie Ton przy ul. Rynek Kościuszki 2. Wystąpią: Gabriela Gąsior, Wojciech Gąsior oraz Piotr Kurstak oraz zespół Winnica. W trakcie koncertu zostaną wręczone nagrody w Konkursie Twórczości Dzieci i Młodzieży „Błogosławiony ks. Michał Sopoćko – mój przyjaciel w Niebie”.

W środę (27 września) o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której o godz. 19.00 wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki. Procesja przejdzie przez ul. 1000-lecia Państwa Polskiego do Ronda św. Faustyny Kowalskiej, następnie przez ul. Jurowiecką, skrzyżowanie Sienkiewicza/Piłsudskiego, ul. Sienkiewicza i Rynek Kościuszki aż do Archikatedry Białostockiej. Mieszkańcy będą mogli także uczestniczyć w czuwaniu.

W czwartek (28 września) o godz. 15.00 na ulicach i skrzyżowaniach odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 11.00 – prezentacja karty pocztowej („XV rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki”). O godz. 16.00 rozpocznie się gala wręczenia nagrody „Michały 2023”. Tytuły trafią do osób i podmiotów będących świadkami bożego miłosierdzia w swoim życiu i działaniu. Gala będzie transmitowana na kanale YouTube ArchiBial Media.

Tego samego dnia, w godz. 6.00-18.00, w Archikatedrze Białostockiej będą wystawione relikwie księdza, a o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Metropolita Białostocki Arcybiskup Józef Guzdek zapraszają na Dni Patronalne Miasta Białegostoku 23-28 września 2023 r.

Do góry