• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Deklaracja współpracy z UNICEF-em

Dziś (4 sierpnia) w Białymstoku prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i koordynator UNICEF-u do spraw reagowania kryzysowego w Polsce dr Rashed Mustafa Sarwar podpisali memorandum dotyczące współpracy na rzecz uchodźców z Ukrainy i ich integracji z lokalną społecznością.

Przed nami początek współpracy na niespotykaną dotąd w Białymstoku skalę z UNICEF-em.

– Otwiera się przed nami szansa na zrealizowanie dziesiątków projektów o łącznej wartości liczonej w milionach czy nawet dziesiątkach milionów złotych. Jako Miasto zrobiliśmy do tej pory bardzo dużo dla uchodźców, przede wszystkim matek i dzieci, teraz wraz z UNICEF-em zrobimy jeszcze więcej – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Pomoc będzie kierowana głównie do najmłodszych: ukraińskich dzieci uciekających przed wojną, ale także do mieszkańców, którzy z tym problemem się stykają. W białostockich szkołach i przedszkolach uczy się już niemal 1000 ukraińskich uczniów, setki młodszych dzieci pozostają pod opieką rodziców.

Przy wsparciu UNICEF-u Miasto będzie realizować zadania z zakresu pomocy społecznej, edukacji, opieki zdrowotnej, i przede wszystkim – integracji społeczności ukraińskiej i polskiej.

Białystok i białostoczanie pomagają od momentu wybuchu wojny. Zbieramy pomoc materialną, wysyłamy transporty humanitarne do Ukrainy, mieszkańcy w domach goszczą uchodźców, Białostockie Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych zapewniło dach nad głową dziesiątkom dzieci z ukraińskich domów dziecka i rodzin zastępczych, we Lwowie jeżdżą dwa autobusy z Białegostoku. Ponadto lokalni przedsiębiorcy wypełnili tira 13 tonami darów, które trafiły do naszego miasta partnerskiego – Łucka. Wszystko to i wiele innych działań jest realizowanych dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, urzędników, ofiarności białostoczan, hojności białostockich przedsiębiorców, poświęceniu organizacji pozarządowych. Za co należą się wyrazy szacunku i podziękowania.

Agnieszka Błachowska

Do góry