• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Debata o zdrowiu psychicznym młodzieży

Dodana: 17.01.2024 13:55

Konferencja „A-TO-MY” koncentrująca się na kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi odbyła się dziś w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku. W programie m.in. była debata na ten temat, w której, w imieniu prezydenta Białegostoku, wziął udział jego zastępca Rafał Rudnicki.    

Czas pandemii odcisnął trwały ślad na społeczeństwie. Izolacja i niepewność jutra pogłębiły poczucie lęku zwłaszcza wśród młodzieży. Miasto Białystok chce wspomóc młodych ludzi oraz nauczycieli, stąd projekt „A-TO-MY”. W ramach projektu poprawy zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w białostockim systemie edukacji, Departament Edukacji Urzędu Miejskiego zainicjował „Debatę o zdrowiu psychicznym” pod patronatem prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

W pierwszej, warsztatowej części spotkania uczniowie oraz nauczyciele, mianowani Ambasadorami Zdrowia w swoich szkołach, dyskutowali między innymi o tym, z czym kojarzy się im zdrowie psychiczne, co utrudnia osiągnięcie zdrowia, a co pomaga w osiągnięciu dobrostanu.

Następnie odbyła się prezentacja wypracowanych przez Ambasadorów Zdrowia wniosków z części warsztatowej. Odpowiedzi zostały zebrane, a potem będą analizowane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które wsłuchają się w głos młodzieży oraz ich problemy.

Trzecia część spotkania miała formę debaty. Uczestniczyli w niej zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Miejski Rzecznik Praw Ucznia Mariusz Tarasiuk, dorosły Ambasador Zdrowia oraz młodzież. Temat panelu dyskusyjnego – „Jakiego wsparcia młodzież oczekuje i potrzebuje od dorosłych?”.

– Biorąc pod uwagę natężenie w ostatnich latach czynników zaburzających poczucie bezpieczeństwa, stabilności środowiska, w którym żyją i uczą się młodzi ludzie, uważam, że zadbanie o ich zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, jest bardzo ważne. Konieczne jest wysłuchanie ich wątpliwości, lęków i potrzeb – podkreślił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.  

Do debaty zgłosiło się 15 szkół ponadpodstawowych oraz 37 szkół podstawowych. Każda ze szkół wyłoniła nauczyciela oraz po dwóch uczniów. Łącznie do udziału w debacie zgłosiło się ponad 150 osób. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat zaświadczający, że jest Ambasadorem Zdrowia oraz koszulkę z logo projektu.

„Debata o zdrowiu psychicznym” ma na celu zainicjowanie w szkołach rozmów na temat zdrowia psychicznego. Miasto Białystok chce zachęcić młodzież do działania i współpracy. Stąd też debata jest tylko wstępem do dalszej aktywności w szkołach. Kolejnym krokiem będzie stworzenie przez szkołę obrazu „Mapa Zdrowia Psychicznego”, która stanie do udziału w konkursie. Ta, która zwycięży, stanie się nowym białostockim muralem.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry