• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Czarna Dama – premiera

Dodana: 27.04.2018 13:46

Pierwszy rozdział filmu „Czarna Dama”, powstającego m.in. dzięki wsparciu finansowemu z Białostockiego Funduszu Filmowego, jest już gotowy. Został zaprezentowany białostockiej publiczności. Film jest w całości realizowany przez podlaskich twórców.

W czwartek (26 kwietnia) w kinie Forum odbyła się premiera pierwszego rozdziału „Czarnej Damy”. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. To fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Iga, w tej roli Iza Wilczewska (BTL), uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku. Bohaterka musi poradzić sobie z nowymi zagrożeniami. W tle przeplatają się wątki podlaskiej sekty i mafijnych interesów żydowskiego półświatka Chanajek.

– Cieszę się, że jako miasto mogliśmy dołożyć cegiełkę do tego projektu. Mam nadzieję, że „Czarna Dama” przyczyni się do promocji Białegostoku i budowania jego pozytywnego wizerunku, a wkrótce obejrzymy drugi rozdział tej produkcji – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Film powstaje przy wsparciu Białostockiego Funduszu Filmowego, marszałka województwa podlaskiego i zaangażowaniu wielu białostockich twórców. Za scenariusz odpowiada Krzysztof Szubzda, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu. W produkcji występują m.in. Adam Woronowicz, Krzysztof Bitdorf, Ryszard Doliński, Krzysztof Zemła. Producentem i pomysłodawcą filmu jest firma Mucha na dziko.

W 2016 roku, w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku, dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Poza „Czarną Damą” także – „Rock’n’Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego oraz „17 dni, które zdecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia. Rok później wsparcie uzyskały kolejne trzy produkcje (filmy fabularne) – „Koncert na dwoje”, „Beginning” oraz „Biegacz”.

Kamila Bogacewicz

Do góry