• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Ćwiczenia „Woda 2017” – Mobilizacja sił i edukowanie białostoczan

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi Prezydent Białegostoku zarządził mobilizację sił i środków. Działania mają na celu minimalizację skutków spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Podczas ćwiczeń równie ważne będą działania edukacyjne, mobilizujące mieszkańców miasta do aktywnej ochrony ich prywatnego mienia.

Zakończyło się zwołane przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sztab kryzysowy przeanalizował sytuację związaną z zapowiadanymi ulewnymi deszczami i występowaniem silnego wiatru. Od godz. 13.00 do 15.00 ma spaść ok. 55 mm wody.

Na skutek intensywnych opadów zalane mogą zostać ulice, skrzyżowania, tunele i wiadukty w naszym mieście. Dlatego też szef MZZK (prezydent Białegostoku) zarządził rozpoczęcie działań – mobilizację sił i środków. Służby są w gotowości, będą na bieżąco monitorować miejsca, które mogą zostać zalane, w szczególności ul. Cedrową, Wierzbową, Kujawską, Jurowiecką czy Cz. Miłosza. Monitorowane będą tunele i wiadukty oraz obiekty, które mogą wymagać szczególnej ochrony czy ewakuacji. W razie potrzeby będą zamykane ulice – mieszkańcy będą informowani o ewentualnych utrudnieniach czy objazdach. Warto też upowszechniać wśród białostoczan informacje o aplikacji na bieżąco przekazującej dane meteorologiczne (Regionalny System Ostrzegania), dzięki której będą mogli przygotować się z wyprzedzeniem do trudnych warunków i zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia.

Wiele czynności, które zostaną podjęte przez służby ma przede wszystkim pokazać mieszkańcom, w jaki sposób sami mogą się zabezpieczyć. Chociażby układanie wałów z worków wypełnionych piaskiem – dziś będzie zadaniem służb, jednak w sytuacjach zagrożenia zalaniem to sami mieszkańcy powinni zadbać o worki, piasek oraz ułożenie wałów chroniących ich mienie. Służby wkraczają w sytuacjach najbardziej ekstremalnych. Ich priorytetem jest zabezpieczanie tych elementów infrastruktury, które są ważne w kontekście sprawnego funkcjonowania całego miasta, np. ratowanie elektrowni, usuwanie połamanych drzew i innych blokad z ulic, aby służby ratownicze mogły dojechać do potrzebujących.

Współpraca z lokalną społecznością i jej edukowanie to jeden z najważniejszych celów ćwiczeń „Woda 2017”.

Do góry