Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Connecting Europe Express w Białymstoku

Dodana: 22.09.2021 13:15

Z okazji Europejskiego Roku Kolei we wtorek (21 września) do Białegostoku przybył wyjątkowy pociąg Connecting Europe Express. O godzinie 22.30 pociąg wjechał na peron białostockiego dworca PKP. W uroczystym powitaniu reprezentantów Komitetu Regionów wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Stowarzyszenia Starosielce.

– Connecting Europe Express to dowód pozytywnych zmian, jakie zachodzą w Unii Europejskiej. Towarzyszą mu wydarzenia, na których poruszane są tematy ważne dla wszystkich Europejczyków, takie jak współpraca międzynarodowa oraz łagodzenie zmian klimatycznych. Dotyczą one również regionów słabiej rozwiniętych, peryferyjnych, przygranicznych, takich jak na przykład województwo podlaskie. Cieszę się, że Białystok może uczestniczyć w tej inicjatywie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pociąg ekspresowy „Łącząc Europę” jest jedną z kluczowych inicjatyw Europejskiego Roku Kolei 2021. Przyczynia się także do realizacji nadrzędnego celu UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jest nim zachęcanie do przejścia na transport kolejowy w całej Unii tak, aby zwiększyć mobilność zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa zwraca uwagę na liczne korzyści płynące z transportu kolejowego w sektorze towarowym i prywatnym.

Skład wagonowy wyruszył 2 września z Lizbony. Był już między innymi we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Serbii, Słowacji i na Węgrzech. W Polsce odwiedził Warszawę i Gdańsk. Z Białegostoku wyruszył we środę o 6.25 i udał się do Suwałk, następnie do Kowna oraz Wilna.  

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Do góry