• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Choinki dla białostoczan

Sztuczne choinki na żywe drzewka w doniczkach mogli dziś (środa, 21 grudnia) wymienić białostoczanie na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Była to już czwarta edycja Akcji „Choinka”– ekologicznej inicjatywy edukacyjnej zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących drzewek.

Białostoczanie, którzy mieli na zbyciu sztuczne choinki, mogli je przynieść do centrum miasta i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. Do wyboru było 30 jodeł kaukaskich, 30 świerków srebrnych i 40 świerków zwyczajnych. Oddane przez mieszkańców sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Już po raz czwarty zorganizowaliśmy w Białymstoku akcję wymiany starych, sztucznych choinek na drzewka naturalne w donicach. Mam nadzieję, że po świętach choinki przyozdobią przydomowe ogródki i działki. Dzięki temu nasze miasto będzie jeszcze bardziej zielone – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Życzę Państwu zdrowych, spokojnych, pachnących choinką świąt Bożego Narodzenia. 

Warto wiedzieć, że naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce.

Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry