• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Chip i Dale zamieszkali w Białymstoku

Dodana: 29.03.2024 18:59

Niedźwiedzie brunatne, bracia Chip i Dale to dwaj nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO. Tuż przed świętami Wielkanocnymi niedźwiedzie zamieszkały w naszym ZOO.  Zwierzęta przyjechały do nas z poznańskiego ogrodu zoologicznego, ale ich historia jest dłuższa. I dość dramatyczna. Co ważne, pozyskanie niedźwiedzi odbyło się nieodpłatnie, w ramach współpracy z ogrodami zoologicznymi.

Chip i Dale zostali ewakuowani z kijowskiego ZOO w czerwcu 2022 r., kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie. Niedźwiedziom zagrażał nie tylko rosyjski ostrzał i bombardowania, ale także głód z powodu problemów z dostawami i dostępnością pokarmu. Problematyczne było również zapewnienie im opieki, zarówno codziennej, jak i weterynaryjnej, gdy ich opiekunowie ruszyli do walki o ojczyznę. Wówczas z pomocą przyszło ZOO w Poznaniu. Pomogło w ewakuacji niektórych zwierząt przyjmując część z nich do siebie. W ten sposób Chip i Dale, niedźwiedzi bracia, przyjechali do stolicy Wielkopolski. Oprócz nich – lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie, karakale, lisy polarne, lampart, wilk, likaon, małpa, a także zwierzęta egzotyczne… Blisko 200 zwierząt z Kijowa trafiło do Poznania. Większość z nich znalazła  swoje miejsce w azylach i ogrodach zoologicznych w innych krajach, niektóre – tak jak Chip i Dale – zostały.  

Tymczasem na terenie białostockiego Akcentu ZOO od września ubiegłego roku, gdy odszedł miś Grześ, był wolny wybieg dostosowany dla potrzeb niedźwiedzi brunatnych. Już w listopadzie 2023 roku Miasto  rozpoczęło starania, aby sprowadzić do nas nowe zwierzęta z innych ośrodków. Za pośrednictwem Fundacji VIER PFOTEN z siedzibą w Niemczech udało się pozyskać  wiadomość, że miejski ogród zoologiczny w Poznaniu szuka miejsca dla dwóch niedźwiedzi brunatnych. W efekcie prowadzonych rozmów i po uzyskaniu przez ZOO w Poznaniu zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na transport zwierząt objętych ochroną gatunkową, w czwartek (28 marca) po południu do Białegostoku przyjechali Chip i Dale.  

Niedźwiedzie mają 10 lat, urodziły się w ogrodzie zoologicznym w Kijowie w 2014 r.

– Jestem przekonany, że będzie im u nas dobrze. Mają zapewnione bardzo dobre warunki bytowania, lepsze niż w Poznaniu. Przede wszystkim – większy i odpowiednio urządzony wybieg z dostępem do wody, którą te zwierzęta uwielbiają. Będziemy o nie dbać, żeby dobrze się u nas czuły i cieszyły odwiedzających – zapewnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Transportem niedźwiedzi zajęło się białostockie Schronisko dla Zwierząt „Dolina Dolistówki” przy pomocy specjalistycznej firmy, pod opieką weterynaryjną. Teraz zwierzęta poznają swój nowy dom.

Anna Kowalska

Do góry