• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Centrum Aktywności Wielopokoleniowej

Miasto zamierza utworzyć pierwsze w Białymstoku Centrum Aktywności Wielopokoleniowej. O możliwościach współfinansowania tej inwestycji przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z sekretarz stanu Aleksandrą Gajewską rozmawiał dziś (19 marca) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Aleksandra Gajewska gościła w naszym mieście na zaproszenie prezydenta i posła Krzysztofa Truskolaskiego.

Centrum Aktywności Wielopokoleniowej ma powstać w budynku po szkole kolejowej przy ul. Letniej 1/1 na osiedlu Starosielsce, o co prosili wielokrotnie mieszkańcy tej części miasta.

Niedawno zakończyło się trwające od 2006 roku postępowanie zwrotowe, w wyniku którego wiadomo już, że budynek pozostanie w zasobie miasta. Wniosek o zwrot tej nieruchomości złożyła jedna z prawosławnych parafii w oparciu o akt notarialny z 1903 roku.

– Chcemy, żeby w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej mieścił się żłobek oraz dzienny dom pobytu dla seniorów – wyjaśnił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Wspólny budynek sprawi, że tak różne grupy będą miały szansę się spotkać, współdziałać, a przede wszystkim poznać. Współobecność tak różnych grup wiekowych przynosi obydwu pokoleniom wiele korzyści, co wiemy z doświadczenia. Wierzymy, że uda się to dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Ten projekt wpisuje się w zamierzenia priorytetowe ministerstwa, które reprezentuję. Chcemy łączyć potrzeby najmłodszego pokolenia z pokoleniem seniorów, dlatego deklaruję wsparcie tego przedsięwzięcia z programu „Maluch+” – powiedziała wiceminister Aleksandra Gajewska.

Zarząd Mienia Komunalnego, pod którego opieką jest nieruchomość, przygotowuje się do inwestycji w tym miejscu. Zamierza wystąpić o warunki techniczne, stworzyć wstępne opracowanie architektoniczne, a następnie zlecić przygotowanie koncepcji zewnętrznemu wykonawcy. Zakończenie budowy centrum przewidywane jest na koniec 2026 r.

Anna Kowalska

Do góry