• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Budki dla ptaków trafiły do mieszkańców

Urząd Miejski w Białymstoku zachęca mieszkańców do ochrony ptaków mieszkających na terenie miasta. W minioną niedzielę (25 lutego) w Parku Planty rozdano 300 budek lęgowych, które białostoczanie zawieszą na swojej posesji. To była trzecia taka akcja zorganizowana przez Miasto.

Budki dla ptaków zostały kupione w styczniu. Miasto za 452 domki zapłaciło 10 tys. zł. Do mieszkańców trafiło już 300 budek. Zostały rozdane w Parku Planty w niedzielę (25 lutego).  Zgodnie z regulaminem akcji jedna osoba mogła otrzymać jedną budkę wraz z instrukcją, dotyczącą jej prawidłowego zawieszenia.

– Białostoczanie bardzo dbają o przyrodę w naszym mieście i zależy im na ochronie ptaków – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Nasza akcja po raz kolejny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Kolejka po budki była ogromna i bardzo szybko mieszkańcy je odebrali. Trzeba pamiętać, że ptaki mają ogromne znaczenie dla zachowania równowagi biologicznej, a ich obserwacja przynosi wiele przyjemności i dorosłym, i dzieciom.

Osoby, które nie mogły przyjść do Parku Planty po budkę, jeszcze mają szansę na jej otrzymanie. Warunkiem jest przesłanie zamieszczonej poniżej wypełnionej ankiety drogą elektroniczną na adres budkidlaptakow@um.bialystok.pl. Ankiety można przesyłać od poniedziałku, 26 lutego, od godziny 8.00. O tym, kto otrzyma budkę lęgową dla ptaków, decyduje kolejność zgłoszeń – tj. termin wpływu wiadomości elektronicznej z poprawnie wypełnioną ankietą. W tej formie zostanie przekazanych 50 domków. Po weryfikacji zgłoszeń 50 osób otrzyma wiadomość zwrotną z terminem odbioru budki w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1. Pozostałe budki zostaną przekazane do przedszkoli i szkół z terenu Białegostoku.

Skrzynki lęgowe rozdawane przez Miasto wykorzystywane są głównie przez bogatki, modraszki, mazurki, wróble, pleszki, kowaliki.  

To już trzecia taka akcja, organizowana przez Miasto Białystok. Podczas dwóch poprzednich Miasto przekazało mieszkańcom 688 budek. Ptaki zasiedliły 305 domków, czyli aż 45%.

Anna Kowalska

Ankieta - budki lęgowe dla ptaków

rozmiar: 21.85 KB DOCX pobierz
Do góry