• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok wspiera akcję Nieskradzione.pl

Dodana: 01.10.2018 11:03

Co może stać się, gdy nasz dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce? Jak zachować się w sytuacji, gdy zgubimy dokument tożsamości? Mieszkańcy Białegostoku mogą się tego dowiedzieć dzięki akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl, w którą włączył się Urząd Miejski w Białymstoku.

Od 1 października do 31 grudnia 2018 r. każda osoba odbierająca dowód osobisty w Urzędzie Miejskim w Białymstoku otrzyma instrukcję, jak chronić swoje dokumenty i swoją tożsamość.

Dokument tożsamości to znacznie więcej niż tylko zwykły kawek plastiku. To zbiór danych, cennych także dla złodziei. Dlatego w sposób szczególny należy go chronić. Dowód potwierdza naszą tożsamość i obywatelstwo. Korzystamy z niego nie tylko w urzędach, ale także załatwiając formalności w banku czy odbierając przesyłkę na poczcie. Dla osiemnastolatka jest przepustką do dorosłości.

Warto mieć świadomość, że wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe. Skradziony dowód może posłużyć do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, założenia fikcyjnego konta lub zrobienia zakupów przez internet. A to wszystko na rachunek poszkodowanego. Więcej informacji o konsekwencjach utraty tożsamości można znaleźć na stronie www.nieskradzione.pl.

Pod żadnym pozorem nie można oddawać dowodu osobistego w zastaw, na przykład w wypożyczalniach sprzętu. Trzeba go zawsze „mieć go na oku”. Dobrym pomysłem jest ubezpieczenie się na wypadek szkody, tzn. zarejestrowanie się na stronie Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu otrzymujemy bezpłatny dostęp do usługi zastrzegania. W razie utraty dokumentu, użytkownik portalu bik.pl, jednym kliknięciem wyłączy dokument z obiegu, i udaremni zamiary złodzieja, który już nie będzie mógł potwierdzić naszej tożsamości skradzionym dowodem.

Informacja o zastrzeżeniu ze strony BIK trafia do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, w którym uczestniczą wszystkie banki w Polsce, a także Poczta Polska oraz operatorzy telefonii komórkowej. Informacja z BIK trafia w ciągu kilku minut do tych instytucji, w ten prosty sposób skutecznie udaremnia plany przestępców.

Nie zapominajmy o zgłoszeniu unieważnienia dowodu osobistego w urzędzie gminy – nie musi to być urząd określony dla miejsca zamieszkania. Jednak należy udać się tam osobiście, aby urząd unieważnił dowód i przyjął wniosek o wyrobienie nowego dokumentu. Dodatkowo, jeśli mamy podejrzenie, że nasz dowód został skradziony, to wówczas powiadamiamy o przestępstwie najbliższą jednostkę policji.

Zgłoszenia unieważnienia i wnioski o nowy dowód osobisty w Białymstoku przyjmowane są w Departamencie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. J. K. Branickiego 3/5.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.nieskradzione.pl/zastrzeganie-dokumentow.

Źródło: BIK

Do góry