• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok w świątecznej szacie

Dodana: 02.12.2019 12:21

W niedzielne popołudnie (1 grudnia) rozpoczął się w Białymstoku sezon przedświąteczny. Już po raz siódmy do naszego miasta przyjechał Mikołaj z Laponii, na Rynku Kościuszki rozbłysła miejska choinka oraz pozostałe dekoracje. Przy Ratuszu otwarto jarmark z karuzelą. Świąteczne atrakcje i niepowtarzalna atmosfera przyciągnęły tłumy białostoczan, zwłaszcza tych najmłodszych.

Przy Rynku Kościuszki, a także ulicach: Lipowej, Kilińskiego i Spółdzielczej kilkadziesiąt choinek, podarowanych przedsiębiorcom przez Miasto, ozdobiło wejścia do lokali. Niedzielne spotkanie rozpoczęło się po godz. 16.00. Na scenie wystąpił zespół „Winnica”, Michał „Cira” Ciruk, chór studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Big Band Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. O godz. 18.00 Mikołaj z Laponii i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zapalili lampki na wielkiej choince. Miasto rozświetliły też liczne dekoracje.

– Chcemy, aby w ten przedświąteczny czas nasze miasto wyglądało pięknie i tworzyło niezwykły nastrój. Zapraszam mieszkańców Białegostoku do spacerów wśród świateł i odwiedzania jarmarku, a najmłodszych – na karuzelę – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Białostoczanie będą mogli kupować świąteczne upominki i regionalne przysmaki aż do 22 grudnia. Jarmark będzie czynny codziennie od godz. 12.00 do 20.00. W tym roku Miasto przygotowało dodatkowe atrakcje – ramkę do robienia zdjęć, bramę z gwiazdą i sanie z reniferami oraz niewątpliwie największą atrakcję – karuzelę wenecką. Będą mogły korzystać z niej dzieci – koszt biletu wynosi 2 zł. Wpływy ze sprzedaży zostaną przeznaczone na hospicjum dla dzieci.

Co roku Mikołaj z Rovaniemi przyjeżdża do Białegostoku na zaproszenie konsula honorowego Republiki Finlandii i zarazem prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – Andrzeja Parafiniuka. Wydarzenie organizowane jest pod nazwą „Przedsiębiorcy dzieciom”. W niedzielę Mikołaj spotkał się także z podopiecznymi stowarzyszeń „Jasny cel”, „Start”, „Opoka”, Fundacji im. Rodziny Czarneckich, dziećmi ze świetlic socjoterapeutycznych, małymi pacjentami. Dzięki podlaskim przedsiębiorcom ponad 700 dzieci otrzymało prezenty.

Anna Kowalska

Do góry