• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok upamiętnił rocznicę wybuchu wojny

Dziś (1 września) przypada 83. rocznica niemieckiej napaści na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. Pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty. 1 września obchodzony jest również Dzień Weterana.

Uroczystość przy Pomniku Obrońców Białegostoku rozpoczęła się o godz. 10. Hołd obrońcom miasta i wszystkim żołnierzom września oddali między innymi przedstawiciele władz, miejscy radni, służby mundurowe.

W tym dniu zaplanowano także nabożeństwa rocznicowe. O godz. 8.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy gen. W. Sikorskiego odprawiono nabożeństwo za obrońców miasta z września 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. O godz. 18.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy ks. abp. R. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza, również w intencji obrońców miasta i poległych. Następnie zostanie otwarta Izba Pamięci ku czci Obrońców Białegostoku 1939 roku oraz odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Przez siedem dni załoga (ok. 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego bohatersko odpierała ataki z morza, ziemi i powietrza. Jej walka stała się symbolem polskiego oporu.

Kamila Bogacewicz

Do góry