• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok przyjazny pszczołom

Dodana: 13.06.2016 11:39

W naszym mieście można już hodować pszczoły i stawiać na swoich posesjach ule. Pierwsza pasieka powstaje w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

Miejscy radni podjęli uchwałę zmieniającą Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Białystok. Te zmiany umożliwiają hodowlę pszczół w naszym mieście. Pszczoły można hodować po spełnieniu określonych warunków.

Ule należy ustawić w takich miejscach, do których nie mają dostępu osoby przypadkowe, postronne. Takie miejsca należy także oznakować tablicami ostrzegawczymi. Dodatkowo, ule powinny się znajdować co najmniej dziesięć metrów od granicy nieruchomości oraz dróg publicznych. Warto pamiętać, że można hodować tylko i wyłącznie łagodne pszczoły, o obniżonej agresywności wobec otoczenia.

– Na budynku kampusu Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. K. Ciołkowskiego powstaje pierwsza pasieka. Podziękowania za tę inicjatywę należą się dyrektorowi Instytutu Biologii Adamowi Tylickiemu i opiekunowi pszczół Izabeli Łapuć – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak. – To cenna inicjatywa, tym bardziej, że ostatnich latach w Europie giną pszczoły, motyle i inne gatunki ważne dla rolnictwa.

Inny projekt, który od trzech lat jest realizowany w naszym mieście to drewniane domki dla dziko żyjących owadów zapylających. Pierwsze dwa domki – w 2014 roku – ustawiono w Parku Planty i w Akcent ZOO. Kolejny, rok później, w parku przy ul. Wierzbowej. W domkach mieszkają murarki ogrodowe czyli dzikie pszczoły.

Kamila Busłowska

Do góry