• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok przed sezonem

Dodana: 27.04.2018 15:15

Przed nami pierwszy w tym roku długi weekend. Gości, którzy przyjadą do nas w tym czasie, Białystok przywita w wiosennej szacie. Jeszcze w końcu kwietnia ruszy Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej, będzie też sporo atrakcji dla turystów i mieszkańców.

W wielu miejscach Białegostoku kwitną już kwiaty, choć w tym roku wiosenne nasadzenia – ze względu na aurę – można było rozpocząć nieco później niż zwykle. Wszystkie miejskie fontanny do soboty (28 kwietnia) będą już uruchomione. Tylko na fontannę w głównej alei Plant poczekamy do wtorku (1 maja).

W najbliższy weekend rozpoczyna działalność Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej, zlokalizowane w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich, przy ul. J. Kilińskiego 1. Codziennie w godz. 10.00-18.00 licencjonowani przewodnicy zrzeszeni w Klubie Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku będą udzielać szczegółowych informacji mieszkańcom i turystom zwiedzającym miasto. Ponadto we wszystkie weekendy, dni świąteczne oraz podczas Nocy Muzeów dostępne będzie zwiedzanie zabytkowego zegara w Bramie.

Planowana jest również kolejna edycja letniej akcji zwiedzania najcenniejszych i najciekawszych zabytków miasta pn. „Lato z zabytkami. Odkryj Białystok”.

Wytyczone szlaki turystyczne, które wiążą się z historią i wielokulturową tradycją miasta każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem turystów – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Białystok ma też niezwykłe murale, które w konkursie Portalu Komunalnego zostały uznane za najpiękniejsze w Polsce. To też warto zobaczyć. Białystok jest pięknym i gościnnym miastem. Zapraszamy do nas.

Od 6 maja będzie też można zwiedzać nasze miasto podczas bezpłatnych przejazdów zabytkowymi autobusami z przewodnikami PTTK. Wycieczki „ogórkiem” odbywać się będą w niedziele: 6, 20 i 27 maja o godz. 11.00 i 12.00. Autobusy odjeżdżać będą z przystanku przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II).

Tegoroczną nowością będą dwugodzinne wycieczki „ogórkiem” zorganizowane w ramach miejskich obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Przewodnicy PTTK zabiorą zwiedzających na przejazdy w terminach: 11 maja, 11 czerwca, 11 lipca, 11 sierpnia 2018 r. szlakiem białostockich koszar, cmentarzy, miejsc związanych z Bitwą Białostocką. Niepodległościowe przejazdy odbywać się będą w dwóch turach – o godz. 11.00 i 17.00.

Turyści, którzy wkrótce zechcą odwiedzić Białystok, będą mogli zwiedzać nasze miasto korzystając z Białostockiej Komunikacji Rowerowej (BiKeR) i sieci ponad 112 km dróg rowerowych. Przez Białystok przebiega też najpiękniejsza rowerowa trasa Polski, czyli szlak Green Velo, więc możemy spodziewać się turystów podróżujących tym szlakiem.

Niedaleko Białegostoku jest sporo ciekawych miejscowości będących spuścizną różnorakich kultur, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta znajduje się wiele unikatowych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych i zabytkowych, nie mówiąc już o obiektach zabytkowych na terenie Białegostoku. To wszystko sprawia, że turyści z Polski i zagranicy coraz częściej nas odwiedzają. W ostatnich latach na mapie Białegostoku pojawiło się kilka nowych hoteli z ofertą dla mniej i bardziej zamożnych turystów. Podobnie jest z branżą gastronomiczną. Turyści mają do wyboru zdecydowanie więcej restauracji, także tych z kuchnią tradycyjną, niż jeszcze kilka lat temu.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.odkryj.bialystok.pl.

Anna Kowalska

Do góry