Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok pomaga przedsiębiorcom

W związku z trudną sytuacją przedsiębiorstw, wynikającą z ograniczeń w prowadzeniu działalności podczas pandemii, Miasto Białystok daje firmom możliwość płacenia niższego czynszu oraz przesunięcia terminu wnoszenia opłat.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał zarządzenie, które pozwala na realną pomoc przedsiębiorcom. Przede wszystkim jest możliwość obniżenia stawki czynszu za lokale miejskie proporcjonalnie do poniesionych strat w obrotach firmy. Miasto proponuje również możliwość przesunięcia terminu wpłat należności o 2 pełne miesiące. O obniżki i przesunięcie terminu wpłaty można ubiegać się za okres od 17 października. Pomoc dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w lokalach lub budynkach należących do Miasta. Aby z niej skorzystać, należy wykazać spadek obrotów minimum o 40% w stosunku do analogicznego miesiąca w 2019 roku. Trzeba też terminowo złożyć odpowiednie dokumenty. Należy zwrócić uwagę na to, że stawka czynszu po obniżce nie może być niższa, niż wynosi wysokość kosztów eksploatacyjnych. Szczegółowych informacji na temat pomocy udziela Zarząd Mienia Komunalnego. Informacje znajdują się na stronie internetowej ZMK, można też zadzwonić pod numer 85 74 79 450.   

Od początku pandemii do końca lipca Zarząd Mienia Komunalnego udzielił obniżek uwzględniając ponad tysiąc wniosków przedsiębiorców – około 300 wniosków miesięcznie. W związku z tym do kasy miejskiej wpłynęło o prawie półtora miliona złotych mniej niż  przed pandemią.

Agnieszka Błachowska

Zarządzenie w sprawie czasowego obniżenia czynszu

rozmiar: 2,36 MB PDF pobierz

Zarządzenie w sprawie czasowego obniżenia czynszu w wersji tekstowej

rozmiar: 85,5 KB DOC pobierz
Do góry