• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok nagrodzony za zapobieganie grypie

Dodana: 01.10.2018 11:30

Kategorie: Aktualności Zdrowie

Nasze miasto po raz kolejny zostało docenione na ogólnopolskim forum. Białystok jako jedno z trzech miast otrzymał tytuł „Super Lidera w Innowacjach” za realizację programu zdrowotnego opartego na nowych standardach w zakresie profilaktyki grypy.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy co roku wyróżnia najaktywniejsze samorządy, które z największym zaangażowaniem i uwzględniając najnowsze osiągnięcia medycyny realizują projekty zdrowotne w zakresie profilaktyki grypy. Samorządy wyróżniono w trakcie „Flu Forum” – spotkania dla przedstawicieli m.in. instytucji publicznych, samorządowców, ekspertów medycznych, podczas którego został zainaugurowany sezon grypowy. Białystok został „Super Liderem w Innowacjach”.

– Białystok otrzymał nagrodę ze względu na to, że rekomenduje szczepienia najnowocześniejszą szczepionką, która zapewnia szeroką ochronę przed zachorowaniem – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz. – Zależy nam na tym, żeby białostoczanie korzystali z jak najlepszych szczepionek. Grypa wciąż jest poważnym problemem zdrowotnym, trzeba więc robić wszystko, żeby ograniczać jej zasięg.

Specjalna czterowalentna szczepionka zawiera dwa szczepy wirusa grypy typu A oraz obie linie wirusa grypy typu B. W dostępnych dotychczas w Polsce trójwalentnych szczepionkach obecne są dwa wirusy grypy typu A oraz jedna linia wirusa grypy typu B. Biorąc pod uwagę możliwe niedopasowanie składu szczepionki, związane z niewłaściwym doborem linii wirusa grypy typu B, szczepionki czterowalentne to rozwiązanie eliminujące to ryzyko i zapewniające szerszą ochronę przed zachorowaniem.

W poprzednich latach Białystok otrzymał tytuły: „Samorządowy Lider dla Samorządów” (w 2015 roku) i „Lider w Innowacjach” (w 2017 roku). Pierwszy otrzymują samorządy, które realizują program zdrowotny w zakresie grypy. Drugi – ci, którzy wykonują programy zdrowotne oparte na nowych standardach w zakresie profilaktyki grypy.

W Białymstoku realizowany jest „Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Białegostoku po 60 roku życia na lata 2017-2020”. Dzięki niemu białostoccy seniorzy teraz i w kolejnych latach mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień.

W 2018 r. zakupiono ok. 3,9 tys. szczepień za ok. 190 tys. zł. Szczepienia były wykonywane w 7 zakładach działalności leczniczej na terenie Białegostoku. W jednej z placówek – NZOZ „Poradnia Rodzinna” Agnieszka Gosk przy ul. Ks. S. Andrukiewicza 4 lok 3 U – pozostało jeszcze ok. 50 bezpłatnych szczepień.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry