• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białystok dla turystów

Dodana: 25.04.2019 14:03

Kategorie: Aktualności Promocja

Wkrótce pierwszy w tym roku długi weekend. Mieszkańcy Białegostoku i goście, którzy do nas przyjadą, będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Jak zwykle na wiosnę wznowi działalność Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej, m.in. będą też wycieczki po mieście zabytkowymi autobusami.

Wszystkie miejskie fontanny są już uruchomione, a na ulicach, skwerach i w parkach pojawiły się pierwsze kwiaty. W najbliższy weekend po raz kolejny rozpoczyna działalność Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej, zlokalizowane w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich przy ul. J. Kilińskiego 1. Codziennie w godz. 10.00-18.00 licencjonowani przewodnicy zrzeszeni w Klubie Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku będą udzielać szczegółowych informacji mieszkańcom i turystom zwiedzającym miasto. Ponadto we wszystkie weekendy, dni świąteczne oraz podczas Nocy Muzeów (18 maja) możliwe będzie zwiedzanie zabytkowego zegara w Bramie.

Planowana jest również kolejna edycja letniej akcji zwiedzania najcenniejszych i najciekawszych zabytków miasta pn. „Lato z zabytkami. Odkryj Białystok”.

Szlaki turystyczne związane z historią i wielokulturową tradycją miasta od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko turystów, ale i białostoczan – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Białystok ma też niezwykłe murale, jest u nas wiele miejsc, które warto zobaczyć. Zapraszamy do nas.

Od najbliższej niedzieli (28 kwietnia) będzie można zwiedzać nasze miasto podczas bezpłatnych przejazdów zabytkowymi autobusami z przewodnikami PTTK. Wycieczki „ogórkiem” i zabytkowym jelczem odbywać się będą do 1 września w niedziele i święta, a w wakacje także w soboty. Trasy będą wiodły poprzez najciekawsze białostockie atrakcje, a także tematycznymi szlakami: Wielokulturowy Białystok, Białystok przemysłowców, Śladami białostockich murali. Specjalne przejazdy zaplanowano z okazji święta ulicy Kilińskiego, 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, również dotyczące Białostockich Patronów 2019 roku. Łącznie od 28 kwietnia do 1 września odbędzie się ok. 70 takich wycieczek (harmonogram rozkładu jazdy „ogórków” i jelczy – poniżej). Autobusy odjeżdżać będą z przystanku przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II).

Turyści, którzy zechcą przyjechać do Białegostoku, będą mogli zwiedzać nasze miasto korzystając z Białostockiej Komunikacji Rowerowej (BiKeR) i sieci ponad 120 km dróg rowerowych. Przez Białystok przebiega też najpiękniejsza rowerowa trasa Polski – szlak Green Velo, możemy więc spodziewać się turystów podróżujących tym szlakiem.

Niedaleko Białegostoku także jest sporo ciekawych miejscowości będących spuścizną różnorakich kultur, a w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta znajduje się wiele unikatowych w skali europejskiej zespołów przyrodniczych i zabytkowych. To wszystko sprawia, że turyści z Polski i zagranicy coraz częściej nas odwiedzają. Tym bardziej, że nie brakuje w mieście hoteli z ofertą dla mniej i bardziej zamożnych turystów. Podobnie jest z branżą gastronomiczną. Turyści mają do wyboru zdecydowanie więcej restauracji, także tych z kuchnią tradycyjną, niż jeszcze kilka lat temu.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony www.odkryj.bialystok.pl, gdzie znajduje się m.in. kalendarz wydarzeń kulturalnych.

Anna Kowalska

Rozklad Jelcza i Ogórka 2019

rozmiar: 246.94 KB PDF pobierz
Do góry