• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białostoczanie zadowoleni

Dodana: 29.12.2023 09:58

Białostoczanie pozytywnie oceniają zmiany, które zaszły w mieście w ostatnim pięcioleciu. Pod względem poprawy jakości życia w tym czasie Białystok znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu 83 europejskich miast. Badanie zlecone przez Komisję Europejską jest pierwszym kompleksowym sondażem po ustaniu obostrzeń pandemicznych i ataku Rosji na Ukrainę.

Badaniem objęto 83 miasta w Europie. W Polsce ankiety przeprowadzono w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Przeanalizowano w sumie ponad 71 tys. wypełnionych ankiet, które w każdym z badanych miast wypełniło co najmniej 839 respondentów.

Autorzy opracowania podkreślają, że pomiędzy rokiem 2019 (ostatnie badanie) a obecnym w większości miast znacznie spadł poziom zadowolenia mieszkańców, na co wpływ miała przede wszystkim pandemia koronawirusa i związane z nią restrykcje.

Białystok bardzo dobrze wypadł w kategorii satysfakcji z miejsca zamieszkania. 92% mieszkańców jest zadowolonych z miasta, w którym mieszka, a 93% ankietowanych oceniło pozytywnie Białystok jako miejsce życia. Mieszkańcy dobrze oceniają zmiany, które zaszły tu w ostatnim pięcioleciu. 62% ankietowanych uważa, że poprawiła się jakość życia w Białymstoku. To najlepszy wynik ze wszystkich badanych miast.

Ponadto 89% ankietowanych w Białymstoku wyraziło zadowolenie z czystości w mieście, co stawia nasze miasto na pozycji wicelidera – zaraz za Luxemburgiem (93%). Z kolei z jakości powietrza w mieście zadowolonych jest 85% mieszkańców, a to daje nam 7. miejsce w Europie.

Białostoczanie czują się u siebie bezpiecznie. Na pytanie: „Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy Tobie lub innemu członkowi gospodarstwa domowego w Twoim mieście skradziono pieniądze lub inne mienie?” 93% respondentów odpowiedziało, że nie. To 1. miejsce w Europie. 86% mieszkańców czuje się bezpiecznie spacerując po mieście w nocy, co jest 4. miejscem w Europie, przed naszym miastem jest tylko Kopenhaga (87%), Oviedo (87%) i Ljubljana (87%).

Na pytanie o to, czy białostoczanie sądzą, że w razie potrzeby otrzymają pomoc materialną, „tak” odpowiedziało aż 85% badanych. Uplasowało to Białystok na 6. miejscu pod tym względem.

Atutem dla Białegostoku okazał się także łatwy dostęp do informacji i usług lokalnej administracji publicznej miasta w internecie. Tak oceniło to 84% badanych mieszkańców, dzięki czemu miasto zajęło w tym zakresie 9. miejsce. Białostoczanie nie tylko uważają, że ich miasto jest atrakcyjnym miejscem dla rodzin z dziećmi (pozytywnie wypowiedziało się 90% ankietowanych), ale także dla osób starszych (aż 93%).

Pełna treść raportu "Jakość życia w europejskich miastach" dostępna jest na stronie Komisji Europejskiej.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry