• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białostoczanie uczcili 3 Maja

W piątek (3 maja) obchodziliśmy jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W centrum Białegostoku odbyły się uroczystości z udziałem mieszkańców, władz miasta i województwa, z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w roku 1791.

Już o godz. 9.00 odbyło się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Konstytucji 3 Maja, a później – nabożeństwa w intencji ojczyzny. O godz. 10.00 rozpoczął się Molebin w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, o godz. 11.00 – msza święta w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP, a w niedzielę (5 maja) o godz.10.00 – nabożeństwo w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej.

Główne obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o 12.30 przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Organizowane były przez wojewodę, marszałka i prezydenta Białegostoku. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy.

– Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą w świecie ustawą rządową i  przez swój pionierski charakter stała się wzorem dla kolejnych aktów tej wagi. Jej dziedzictwo jest nadal żywe, a aktualnie obowiązująca w Rzeczpospolitej ustawa zasadnicza to spadkobierczyni tej pierwszej Konstytucji. Ona również jest przedmiotem naszej troski, źródłem naszej wiary i przekonania, że żyjemy w demokratycznym państwie prawa – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Nasza obywatelskość to także spuścizna Konstytucji 3 Maja. Niezliczone pokolenia Polek i Polaków wychowały się i żyły w jej duchu, duchu wolności i praworządności. W chwilach trudnych niosła im nadzieję, my również jesteśmy jej spadkobiercami. Rocznicę jej uchwalenia świętujemy w radosnym nastroju, bo jesteśmy dumni z naszego chlubnego dziedzictwa, ponieważ jako obywatele jesteśmy tego dziedzictwa świadomymi kontynuatorami.

Uroczystość na Rynku Kościuszki zakończyła defilada wojskowa.

W piątek (3 maja) można było także bezpłatnie odwiedzić białostockie Muzeum Wojska. Na skwerze Armii Krajowej, czyli tuż obok muzeum,  zwiedzający oglądali ciężki sprzęt wojskowy znajdujący się na stanie Armii Stanów Zjednoczonych, stacjonującej w Polsce – między innymi czołg Abrams oraz gąsienicowy wóz bojowy piechoty M2 Bradley.

Prezydent Tadeusz Truskolaski przygotował dla mieszkańców na ten dzień drobne upominki. W centrum Białegostoku można było otrzymać narodowe kokardy, flagi i lizaki w biało-czerwonych barwach.

Anna Kowalska

Do góry