• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białostocki Festyn Obywatelski za nami

Mnóstwo atrakcji – gier, konkursów i zabaw – czekało na uczestników Białostockiego Festynu Obywatelskiego. Na placu przed Teatrem Dramatycznym białostoczanie zapoznali się też z działalnością organizacji pozarządowych, ideą Budżetu Obywatelskiego i projektami zakwalifikowanymi do tegorocznego głosowania

Pierwszy Białostocki Festyn Obywatelski odbył się w niedzielę, 11 września, na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Mieszkańców przywitał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Następnie na scenie odbył się pokaz magii i iluzji w wykonaniu Adriana Pruskiego, znanego jako Just Edi. Występ iluzjonisty „Just Edi Show” cieszył się dużym zainteresowaniem białostoczan. Po scenicznym występie iluzjonista pokazywał swoje sztuczki bezpośrednio „w tłumie”. Tego dnia nie zabrakło także muzycznego akcentu. Przed białostocką publicznością wystąpił raper Michał „Cira” Ciruk, prezentując m.in. piosenki z albumu „Pocztówki z miasta B.”. Imprezę poprowadził DJ Grodzki.

Na mieszkańców czekały liczne atrakcje – gry i zabawy, konkursy, sportowe pokazy, bańki mydlane, wata cukrowa. Białostoczanie chętnie robili sobie zdjęcia w przebraniach w fotobudce. Najmłodsi zaś upodobali sobie strefę zabaw z tzw. dmuchańcami. Białostoczanie odwiedzali również stoiska organizacji pozarządowych i wnioskodawców z Budżetu Obywatelskiego 2017. Zapoznali się z działalnością Centrum Współpracy i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Na stoisku dotyczącym Budżetu Obywatelskiego można było odcisnąć swój palec i złożyć podpis na „Białostockim Drzewie Obywatelskim” oraz otrzymać broszurkę informacyjną. Głosowanie na projekty zakwalifikowane do czwartej edycji odbędzie się w przyszłym miesiącu. Potrwa od 4 do 18 października.

– W czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest dziesięć milionów złotych, które posłużą do realizacji tych zadań, które otrzymają największe poparciemówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dlatego też zachęcam do obywatelskiej aktywności, do głosowania na te projekty, które są najbardziej potrzebne naszemu społeczeństwu.

Do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 122 pomysły. Do głosowania mieszkańców zakwalifikowano 62 projekty. Wśród nich jest 25 pomysłów ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. W październikowym głosowaniu będą mogli wziąć udział mieszkańcy Białegostoku (od 13 roku życia za zgodą opiekuna prawnego). Jedna osoba będzie mogła zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i dwa osiedlowe. Z listą projektów zakwalifikowanych do głosowania można zapoznać się na stronie www.bialystok.pl/obywatelski.

Kamila Busłowska

Do góry